Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Gözlemevi Rasathane Nedir

1329930087_5970d0aba5f237d9e0286b280415b0ab_110156917Geçmişten bu yana gökyüzü, uzay ve evren gibi bilinmeyen konular insanlığın en ilgi ve merak duyduğu konular olmuştur. Bugüne kadar sayısız bilim adamı astroloji bilimi üzerinde uzun süren çalışmalar yapmışlardır ancak hala günümüzde bile bilimin bu kadar gelişmesine rağmen astroloji alanında bilinmeyen ve gün ışığına çıkmayı bekleyen uçsuz bucaksız bilgi yığını bulunmaktadır.

Astroloji bilimi ile uğraşan bilim adamlarına “Astronom” adı verilir. Bu bilim adamları astroloji ile ilgili araştırmalarını ve çalışmalarını belli başlı ortamlarda yürütürler ve bu ortamlara da “Gözlemevi” ya da “Rasathane” adı verilir.

Gözlemevleri, teleskop icat edilmeden çok önceki zamanlarda gökyüzünde meydana gelen olayları ve gök cisimlerini incelemek amacı ile kurulan yerlerdir.

Günümüzde faaliyet gösteren gözlemevlerinin içinde bir ya da birden fazla teleskop, atölyeler, çalışma odaları ve büyük binalar vardır. Bunlara ek olarak ayrıca günümüzde dünya yörüngesi içinde dönen uydularda insansız gözlemevleri de faaliyet göstermektedir.

Gözlemevleri; optik gözlemevi ve radyo gözlemevi olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Optik gözlemevlerinde telekopslar bulunur. Radyo gözlemevlerinde ise uzayda yer alan radyo sinyallerini toplayan büyük devasa çanaklar mevcuttur.

Gözlemevlerinde bulunan teleskoplar; gökyüzündeki farklı noktaların izlenebilmesi için 360 derece dönüş yapabilen tepesinde açılır bir kapağın bulunduğu büyük bir kubbe altına konulmaktadır. Böylece astronomlar soğuk havalarda çalışmak yerine sıcak gözlem odalarında çalışmalarını yürütürler.

Radyo gözlemevlerini optik gözlemevlerinden ayıran en önemli özellik; radyo gözlemevlerinin kurulması için bir binaya gerek duyulmamasıdır. Çünkü radyo gözlemevlerine radyo dalgaları uzaydan bulutlar vasıtası ile gelmektedir bu nedenle de radyo gözlemevlerinin kurulduğu yerler çok önemli değildir.

Dünyadaki en büyük teleskobu olan gözlemevi 300 metre çapındadır. Bu teleskobun yapımı 1963 senesinde tamamlanmıştır ve bu gözlemevinin adı “Arecibo Gözlemevi”dir. Bu gözlemevi 3 futbol sahası boyutundadır.

Gözlemevi Nedir  Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yusuf TÜMENCİ dedi ki:

    astroloji bir bilim dalı değildir.Doğrusuna astronomi denir.Lütfen değiştirelim.

  2. Anonim dedi ki:

    Çok güzel gözlemevi nedir kısaca öğrendim.

Yorum Yaz