Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

Gölge Oyunu Nasıl Ortaya Çıkmıştır

2013-01-31-pi-ying02Gölge oyunu Türk kültüründe kalıplaşmış ve oldukça eski bir geçmişi olan bir oyundur. Gölge oyununda geleneksel olan hayvan derileri kesilir ve bu hayvan derilerinden insan, hayvan ve eşya figürleri yapılır. Bu figürler bir ışık kaynağı önünde ve beyaz bir perde arkasında yani perdeye gölge düşürülerek oynatılır.

Görüşleri farklı olsa da Asya’ya özgü olan bu gölge oyunu geleneğinin ilk olarak Endonezya, Çin ya da Hindistan kültüründen doğduğu öne sürülmektedir. Genellikle İslam ülkelerinde sık sık görülen gölge oyununun Cava bölgesinde doğduğu tahmin edilmektedir. Anadolu bölgesine ise gölge oyunu 16. yüzyılda Mısır’dan gelmiştir. Ayrıca gölge oyununun Türklere Cava ve Hindistan’dan çingene oyuncular ile getirildiği de öne sürülen diğer iddialardan birisidir.

Gölge oyununu öğrenen Türkler zaman geçtikçe bu işe kendi yaratıcılıklarını katmışlardır ve böylece gölge oyununu daha hareketli, renkli ve özgün bir hale getirmişlerdir. Bu nedenle de 19. yüzyılda Mısır’a ziyarete gelen gezginler izledikleri oyunun Karagöz ve Hacivat olduğunu ve Mısır’a gölge oyununun Türkler tarafından getirildiğini düşünmüşlerdir.

İlk zamanlarda Karagöz ve Hacivat oyunu 28 farklı oyundan meydana geliyordu ancak zamanla ise oyunlar arttırılmaya ve geliştirilmeye başlamıştır. Ramazan ayı ve kadir geceleri haricinde her aşkam oynatılan gölge oyununda farklı yörelere ait insanlar, Zenne, Karagöz’ün karısı ve benzeri gibi kişiler yer alıyordu.

Geçmişi asırlar öncesine dayanan gölge oyunu; Mukaddime (giriş), Muhavere (atışma), Fasıl (oyunun sergilendiği bölüm), Bitiş (yapılan hatalar için özür dilenir ve bir sonraki oyun hakkında izleyicilere bilgi verilir.) olmak üzere dört bölümden meydana gelmektedir.

Gölge Oyunu Nasıl Ortaya Çıktı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Ödevimi yaptım teşekkürler

 2. havva dedi ki:

  ödevimi yaptım.

 3. Doğa Durmaz dedi ki:

  Hayvan derisi

  1. ayşe dedi ki:

   çook teşekürler

  2. havva dedi ki:

   hayvan derisi kullanılıyor

Yorum Yaz