Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Göktürkler Hakkında Bilgi Özet Kısa

Göktürkler Özeti, Göktürkler Hakkında Kısa Bilgi Özeti

Tarihte Türk adıyla kurulan ilk devlet olan Göktürkler 552-744 yılları arasında orta asyada hüküm sürmüşlerdir. Kurucu ve ilk Kağanı olan Bumin Kağan , komşuları olan Sasani, Bizans ve Çin’le iyi ilişkiler içerisinde kalmıştır.

Göktürklerin başkenti Ötüken’ şehridir. Burası Orhun ve Selenge nehirlerinin Tarim kolu arasında, ormanlar içinde suyu bol ve bitki açısından çeşitliliğe sahip bir şehirdi. Ötüken’den dışında Barshan, Çargelen-Çumgal, Çaldıvar, Atbaş, Şirdakbeg, Nanageldi, Fergana, Yassıkugart, Çikircik’de Göktürklerin kurduğu büyük şehirlerdendir.

Göktürk devletinde ,kararlar, seçimler, insan ve hayvan sayısını belirlemek amacıyla ziyafetli devlet meclisi niteliğinde Kenğeş Meclisi toplanırdı.

Göktürkler, M.S. 542 yılına kadar Altay Dağlarının güney eteklerinde yaşamışlardır, Orta asya kaynaklarına göre(özellikle Çin)  Göktürklerin Hunların soyundan olduğu ifade etmektedir. Göktürkler, “Aşina” isimli ve sözcük karşılığı kurt neslini ifade eden bir Hun ailesinden gelmekteydiler. Kurt, Oğuz Kağan Destanı’ında yol gösterici olarak sembolize edilmiştir. Göktürk Kağanlığı 552-745 yılları arasında yaşamayı başardı. Çin’in Sien-pi kökenli Kuzey Chou, Kuzey Chi, Sui ve Tang ile mücadeleye girişmişti. Kardeş kavgaları, diğer Türk boylarıyla aralarında olan mücadeleler, iç çekişmeler ve Çinliler ile olan uzun savaşlar devletin sonunu getirmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. esma dedi ki:

    Bunu yazan elleriniz dert görmesin büyük bir dertten kurtuldum süper, teşekkürler.

Yorum Yaz