Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Göçlerin Olumlu ve Olumsuz Sonuçları

İnsanlar, yıllar boyunca her zaman yaşam şartlarına en iyi şekilde uyum sağlayacak ve onların günlük ihtiyaçlarını karşılayacak bölgelerde yerleşmişlerdir ve buralarda yaşam sürdürmüşlerdir. Ancak dünya üzerindeki bir coğrafi konumun yaşamsal şartları insan için uygun iken, aradan geçen zaman ile birlikte bu şartlar değişiklik gösterebilir. Bu tür bir durumla karşı karşıya kalan insan toplulukları ise bulundukları yerden uzaklaşıp, yaşam olanaklarının daha geniş olduğu bölgelere doğru göç ederler.

göç ile ilgili görsel sonucu

İnsanların kitleler halinde yaşadıkları bölgeden başka bir bölgeye hareket etmelerine göç denilmektedir. Göç, yaşanılan toprakların verimini kaybetmesi, iklimin insan hayatına elvverişsiz hale gelmesi gibi doğal sebeplerin yanı sıra insani etkenlerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. İnsanlar, savaş, ekonomik ihtiyaçlar gibi sebeplerden dolayı da kitleler halinde yer değiştirebilirler.

İnsanların yaptığı bu hareketin olumlu sonuçları olduğu gibi aynı zamanda olumsuz sonuçları da olmaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, insanların yaptığı bu hareketin sonuçlarının ne gibi şeyler olabileceğini değerlendireceğiz.

Örneğin Türkiye’de ekonomik sebeplerden dolayı ülkenin Doğusundan Batısına doğru bir göç hareketi vardır. Bu hareketi ele aldığımızda, öncelikle ekonomik olanakların yüksek olduğu yerlerdeki ekonomik kalkınmanın hızlanacağını, bu sayede iş gücü rahatlıkla bulunabileceğini ve ekonominin kalkınabileceğini söyleyebiliriz. Ancak aynı zamanda kırsal bölgedeki, köylerdeki nüfusun azalması ile birlikte tarım, hayvancılık gibi faaliyetler sekteye uğrayacaktır ve bu sebepten dolayı da gıda fiyatlarında önemli derecede artış olacaktır.

Göçlerin Olumlu ve Olumsuz Sonuçları Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz