Giresun Nüfusu

Giresun TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2017 2018 yılı Giresun nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Giresun nüfusu kaç ve Giresun hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Giresun İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Giresun Nüfusu : 419.555

Giresun

Karadeniz Bölgesi’nin dillere destan fındığı ile tanınmış ilidir. Kirazın anavatanı kabul edilen Giresun iddialara göre tüm dünyaya buradan yayılmıştır.

1920 yılına kadar Trabzon’a bağlı olan Giresun, 1923 yılında il olmuştur. eski Türklerde adı Vilayet-i Çepni olarak bilinmektedir. Giresun adının kökeni ile ilgili olarak üç farklı rivayet bulunsa da şehrin adının eski Yunan’daki Kerasus’tan geldiği tahmin edilmektedir.

Ülke genelinde büyük şehirlere göçün başlaması, insan ilişkilerinin sanal ortamlara kayması Giresun ilindeki kültürel faaliyetleri de etkilemiştir.  ilde eski gelenek ve görenekler yavaş yavaş uygulanmamaya başlamıştır. Ancak ilde Laz göreneklere sıkı sıkıya bağlı olup bunları devam ettirenler de vardır.

Giresun yeryüzü şekilleri bakımından dağlık bir görünüme sahiptir.

Şehirde Giresun Üniversitesi 2006 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden ayrılarak bağımsız bir üniversite haline gelmiştir.

Şehrin alan kodu resmi kayıtlarda 454 olarak geçmektedir.

Giresun Toplam Nüfusu: 419.555

Giresun Nüfusu 2017 2018 ve Giresun Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.