Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Gioacchino Rossini Hayatı

Gioacchino Rossini Hayatı Hakkında Ansiklopedik Bilgi :

Gioacchino Antonio RossiniGioacchino Antonio Rossini Hayatı ? Gioacchino Antonio Rossini hayatı, biyografisi, eserleri, operaları hakkında bilgi.

Gioacchino Antonio ROSSİNİ , İtalyan bestecisidir. (Pesaro 1792-Paris/Passy 1868) Bologna’da Liceo Musicale’de Mattei’ninöğrencisi oldu.18 yaşında ilk operası La Cambiale di Matrimonioyyu (Evlilik Senedi) besteledi. Bu tek perdelik güldürücü operadan üç yıl sonra Tancredi adlı eseriyle operaseria (ciddi opera) alanındaki ilk büyükbaşarısını kazandı.

Bunu izleyen L’Italiana in Algeri (Cezayir’de Bir İtalyan Kızı) 1913 operasıyla ünü daha da yaygınlaştı. 1815′te yaptığı anlaşma gereği her yıl iki opera bestelemeye başladı. İki hafta içinde tamamladığı II Barbiere di Siviglia (Sevil Berberi) 1816,Roma’da ilksahnelenişindekibaşarısızlığakarşın, çok geçmeden çarpıcı, melodileri, pırıltılı orkestralaması, neşesi ve imzalarıylagenişkitlelere mal oldu. Bu eserler İtalyan opera buffa (güldürücü, gülünçlü opera) sanatına doruğuna ulaştıran Rossini, döneminin enünlübestecileri arasına girdi. 1822′de Viyana’da coşkuyla karşılanan sanatçı, ertesi yıl Paris’e gitti. Burada iki yılboyuncaİtalyan Operası’nı yönetti. Daha sonra krallık müzik işleri müfettişi oldu. 1829′da Paris’te sog operası Guillaume Telli besteledi. Büyük Fransız operası çığrını açan eserlerden biri sayılan bu operadan sonra yalnız birkaç dinsel eser, kantat ve piyano parçası dışında ürün vermedi.

1836′da İtalya’ya dönerek özelyaşamınaçekildi. 1853′te yeniden Paris’e yerleşerek yaşamınınsonuna kadar bu kentte kaldı. Rossini 40 opera besteledi. Başlıcaları: Othello (1816), La Cenerentola (Külkedisi) 1817, La Gazza Ladra (Hırsız Saksağan) 1817 ve Le Siege de Corinthe (Korint Kuşatması) 1826 anılmaya değer.

29.02.2012 -derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz