Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Gıda Bilimi ve Teknolojisi bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı

Gıda bilimi ve teknolojisi programının amacı, gıdaların değerlendirilmesi ve korunması alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Gıda bilimi ve teknolojisi programında matematik, fizik, kimya, botanik, meteoroloji, teknik resim, genel mikrobiyoloji, statik ve mukavemet, gıda işleme mühendisliği, beslenme ilkeleri, gıda kimyası ve biyokimyası, gıda mikrobiyolojisi, işletme hijyeni ve sanitasyon, et ve balık işleme gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Gıda bilimi ve teknolojisi alanında çalışmak isteyen kimselerin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, biyolojiye ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Gıda bilimi ve teknolojisi programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir ve diplomada alan belirtilir. Gıda bilimi ve teknolojisi alanında yetişen bir ziraat mühendisi, her türlü bitkisel ve hayvansal gıdaların besin değerlerini kaybetmeden üretilmesi ve saklanması, besin değerlerini belirlemede kullanılacak ölçütlerin saptanması gibi konularda araştırmalar yapar; bu konularda üreticileri ve halkı aydınlatır.

Çalışma Alanları

Gıda bilimi ve teknolojisi alanında yetişen ziraat mühendisleri TARİŞ, Süt Endüstrisi Kurumu gibi kamu kuruluşlarında ve özel sektöre bağlı gıda endüstrisinde çalışabilirler veya kendileri özel işyeri açabilirler.

Gıda Bilimi ve Teknolojisi Nedir, Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ne İş Yapar, Gıda Bilimi ve Teknolojisi Maaşları, Gıda Bilimi ve Teknolojisi İş İmkanları, Gıda Bilimi ve Teknolojisi İş Çalışma Alanları, Gıda Bilimi ve Teknolojisi Mesleği Hakkında Bilgiler, Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümünün Geleceği, Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü Tercih Edilir mi, Gıda Bilimi ve Teknolojisi Tanıtımı, Gıda Bilimi ve Teknolojisi Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Gıda Bilimi ve Teknolojisi Mezunları Ne İş Yaparlar , Gıda Bilimi ve Teknolojisi Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Gıda Bilimi ve Teknolojisi İş Bulma Durumu

> Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz