Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2021

Gezi Yazısının Özellikleri

Bu sayfamızda gezi yazısı türüne örnekler vermeye çalışarak gezi yazısı türünde yazılmış eserler ve yazarları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bir yazarın gezip gördüğü yerlerin güzelliklerini ve ilgi çekici özelliklerini sanatsa bir anlatım ile kaleme aldığı yazılara gezi yazısı adı verilmektedir. Gezi yazılarının temel amacı, gezilip görülen yerler hakkında bilgi vermek ve buraların ilgi çekici yanlarını okuyucuya tanıtmaktır. Gezi yazılarını okuyan kişiler buralar hakkında bilgi sahibi olmaktadır.

Bu metinler kişisel hayatı konu alan metinler arasında da sayılabilmektedir. Gezi yazılarında yazarın gözlem gücü ve betimleme yeteneği büyük önem taşımaktadır. Bu yazılarda yazar, gördüğü her şeyi kaleme almamaktadır. Anlatılanların okuyucunun ilgisini çekebilecek nitelikte olması büyük önem taşımaktadır.

Gezi yazılarında yazar eserine kendi yorumunu da katmaktadır. Bu sebeple bir yer farklı gezi yazarları tarafından anlatıldığında bu yazıların hiçbirisi birbirine benzememektedir. Bu yazılarda kullanılan anlatım teknikleri öyküleme, betimleme, açıklama v söyleşmeye dayalı anlatımdır.

Gezi Yazısı Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. pakize dedi ki:

    gerçekten çok işime yaradı, burası olmasa türkçe ödevimi yapamayacaktım beğendim harikasınız

Yorum Yaz