Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Geçmişten Günümüze Kadar Kullanılmış Aydınlatma Araçları Nelerdir

Geçmişten günümüze kadar kullanılan aydınlatma araçları sırasıyla hakkında bilgi kısaca, geçmişten günümüze kadar kullanılmış aydınlatma araçları nelerdir?

İnsanlık tarihinde kullanılan ilk aydınlatma aracı yalın ateştir. Kurumuş ağaç kısımlarının geceleyin yakılması tarzında bir aydınlatma sistemi bu çağlarda söz konusudur.

Meşale sonraki aydınlatma aracıdır. İnsanlar hayvan ve bitkilerin yağlarının yandığını fark ettiğinde meşale icat edilmiş oldu. Odunların uç kısımlarına sürdükleri yağları yakıp bununla çok uzun süre yanan meşaleler yaptılar. Böylece aydınlatma araçları artık taşınabilirdi.

Kandil ve yağ lambası meşaleden sonra kullanılmaya başlanmış aydınlatma araçlarıdır. Hayvan ve bitki  yağlarına ek olarak hayvan kılından imal edilen keçeler kullanan insanlar bunu türlü madenlerden imal edilen kapların içine koyup yaktılar.

Daha sonra mum piyasaya çıktı. Mum denilen şey aslında macun kısmıdır. Bunun içerisine pamuktan veya keçeden meydana gelen bir fitil yerleştirilir.

Gaz lambası kullanımına geçildiğinde artık petrolün işlenmesi biliniyordu. Bu sayede gaz yağı üretiliyordu. Bu gaz yağı konduğu hazne içerisinde cam bir fanus ile kapatılarak saklanıyordu. Yine pamuktan veya keçeden imal edilen fitillere yakıt teşkil eden bu gaz yağı sayesinde oldukça uzun süre yanan ve rüzgardan etkilenmeyen ateşler elde edildi.

Edison ampulü bulduğunda aydınlatmada büyük bir devrim gerçekleşti. Elektrik akımı bulunduğunda ve bu akımın ince tellerden geçmesi sırasında ısı ve ışık oluştuğu anlaşıldığında bunun bir aydınlatma kaynağı olarak kullanılabileceği anlaşıldı.

Floresan lambalar ampul teknolojisinin gelişmesiyle ortaya çıktı. Bunlarda elektrik akımı uzun cam bir tüp içerisindeki özel gazların içinden geçmektedir ve ışık enerjisine dönüşmektedir.

Led lambalar günümüz teknolojisiyle bulunmuş en son aydınlatma aracıdır. Artık pek çok evde bunlar kullanılmaktadır.

Aydınlatmadaki esas devrim ateş temelli araçlardan elektrik temelli araçlara geçilmesiyle yani ampulle yaşanmıştır. Ateş hem tehlikelidir hem de kullanışsızdır. Ancak geçmiştekilerin avantajı yapımlarının basit olmasıdır. Elektrikli aydınlatıcıların imali o kadar kolay değildir. Bunlar fabrikalarda yapılmaktadır.

Geçmişten Günümüze Kadar Kullanılmış Aydınlatma Araçları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Nevriye dedi ki:

  Hiç güzel değil bence

 2. Elif dedi ki:

  Hiç güzel değil

 3. Akilli kiz bu salaklar gibi degil dedi ki:

  Ya bu ne tasarruflu ampul yok salak ya bide ampul piyasaya çıktı diyor çok bilmiş igrencti

 4. Hülya dedi ki:

  Ben bence yazıyla olmasını istemezdim

 5. İncisu dedi ki:

  Çok beğendim

 6. Ya dedi ki:

  Gerçektende çok güzel

 7. amkpicfuck dedi ki:

  pek olmanış ama güzel

 8. ayşegül dedi ki:

  gerçekten emek harcanmış çok güzel anlatılmış teşekkür ederim.

 9. ömer dedi ki:

  abı süper anlatmıs tesekkurler

 10. Kayra dedi ki:

  çok güzeldi olmuş :) :) :D

  1. mert dedi ki:

   Hic iyi değilmis

 11. admin dedi ki:

  iyiydi ve güzeldi teşekkürler

 12. ceren şen dedi ki:

  Gerçekten güzel anlatılarak emek harcanılmış

  1. Anonim dedi ki:

   Hiç güzel olmamış

   1. Sultan dedi ki:

    Niye bence süper

Yorum Yaz