Gazetecilik Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Gazetecilik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Gazetecilik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Gazetecilik Bölümü Tanıtımı:

Yazılı basında, haberin kaynağından basım ve yayın aşamasına kadar olan işlemlere ilişkin temel bilgi ve becerileri kazanmış nitelikle elemanlar yetiştirilir ve bu alanda araştırma yapılır. Bu bölümün mezunları genellikle basın yayın kuruluşlarında görev alırlar.

Programın Amacı: Gazetecilik programının amacı, yazılı basında haberin kaynağından basım ve yayın aşamasına kadar olan işlemlere ilişkin temel bilgi ve becerileri kazanmış nitelikli eleman yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Gazetecilik programının 4 yıllık eğitim süresinin ilk yıllarında sosyoloji, psikoloji, siyasi tarih vb. temel sosyal bilimler ile ekonomi, hukuk ve istatistik alanlarında dersler okutulur. Sonraki yıllarda ise gazetecilik, fotoğraf, basın ekonomisi ve işletmeciliği, basın-yayın tekniği ve bilişim alanlarında dersler verilir ve uygulamalar yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Gazetecilik programına girmek isteyenlerin normalin üstünde sözel yeteneğe sahip, sosyal araştırmalara meraklı, başkaları ile iletişim kurmaktan hoşlanan, girişken ve ısrarcı kimseler olmaları beklenir. Bu alanda çalışacak kimseler iyi bir gözlemci olabilmelidirler. Gazetecilik programını düşünen öğrencilerin kendilerini Türkçe-Kompozisyon, yabancı dil ve sosyal bilimler alanında iyi yetiştirmeleri,mümkünse bir okul gazetesinde yazı yazarak kendilerini sınamalıdırlar.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Gazetecilik programını bitirenler çeşitli basın ve yayın kuruluşlarının merkez ve haber bürolarında “Muhabir” olarak görev alırlar. Gazetecilik programından mezun olanların gazetelerde “Muhabir” olarak yaptıkları iş, haber toplamak ve bunları açık, kısa ve ilgi çekici bir biçimde gazete ve dergilere yazmaktır. Gazete muhabirleri belli bir alanda uzmanlaşabilirler (spor muhabiri, polis muhabiri vb.). Gazetecilerin çalışma saatleri bağlı oldukları gazetenin türüne göre değişir. Çalışma çok kere geceleri de devam eder. Gazete muhabirleri bazen bir röportaj için günlerce ünlü bir kişinin peşinde koşmak, evlerinden uzakta, güç koşullarda yaşamak, gerektiğinde bir haber için kendilerini tehlikeye atmak durumunda kalabilirler.

Çalışma Alanları: Gazetecilik programını bitirenler genellikle basın yayın kuruluşlarında görev alırlar. Gazetecilik ekonomik koşullardan çok çabuk etkilenen bir sektör olduğundan, mezunların iş bulma şansı ülkenin ekonomik gelişmişliği ile çok sıkı ilişkilidir. Bununla birlikte, alanında çok iyi yetişmiş bir kimsenin hertürlü koşulda işsiz kalamayacağı söylenebilir.

Gazetecilik Nedir, Gazetecilik Ne İş Yapar, Gazetecilik Maaşları, Gazetecilik İş İmkanları, Gazetecilik İş Çalışma Alanları, Gazetecilik Mesleği Hakkında Bilgiler, Gazetecilik Bölümünün Geleceği, Gazetecilik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Gazetecilik Bölümü Tercih Edilir mi, Gazetecilik Tanıtımı, Gazetecilik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Gazetecilik Mezunları Ne İş Yaparlar , Gazetecilik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Gazetecilik İş Bulma Durumu


.

.

> Gazetecilik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

44 yorum

 1. Arkadaşlar merhaba bana yardımcı olurmusunuz aranızda bu bölümü okuyan fazla kişi var hata hepiniz benim sorum şu seneye son sinifim sınava girecem ve gazetecilik okumak istiyorum şöyle birsey duydum ben sozelden sınava girmezsem kazanamiyormuşum esit ağırlıktan girsem sınava olmazmi illaki sözel mi olması lazım ve ben meslek liseliyim sizce basarirmiyim

 2. Arkadaşlar Ben Gazetecilik bölümü 4.sınıf öğrencisiyim .iş olanağı için bakın ülkemizde Tıp ve Hukuk alanı dışında neredeyse tüm meslekler için torpil şart. Ayrıca yeni yasa ile memurluğun pek de anlamı kalmayacak şartları özel sektör olucak. Çoğu meslekte insan bütün gün oturup pc başında iş yapıp standart bir hayat sürerken bizi bol bol gezdirecek , aksiyonu bol bu meslek o kadar güzel ki ileride çocuklarınıza torunlarınıza anlatacağınız bir sürü anınız olucak. Maaş konusuna gelince size anlatılan kısırlıklara inanmayın benim bir sürü medya sektöründe çalışan arkadaşlarım var standart bir ulusal kanal muhabiri ortalama 2.500-3.500 tl arası maaş alır. Haftada bir gün tatil hakları var. Meslekte yükselmek demek büyük para demek o tv’lerde program yapan insanların,genel yayın yönetmenlerinin,haber müdürlerinin ne kadar maaş aldığını hayal bile edemezsiniz. Kesinlikle öneririm bu mesleği..

  • Suan lisede gazetecilik okuyorum ve bende universitede gazetecilik uzerinden devam etmek istiyorum ve sormak istedigim cok soru var sizinle tanismak isterim bana yardimci olabilir misiniz ?

  • maalesef canım.biz felsefe hukuk sosyoloji pskoloji tm.cilere verildiğinde bişey demedik kır dizini otur matematik çöz sosyalcilere ait bölümleri de aklınızdan çıkarın artık bu ne ya.

   • Gamzenur cum isteyen istediği bölümden sınava girebilir ve o mesleği istiyorsa YAPABİLİR .. Buna devlet karışmıyor , istediğimiz alandan , fen bile olsa sınava girebiliyoruz .ee ? sen ne karışıyorsun ?

  • Bence kimseyi önemsememelisin onun bunun dedigiyle olacak iş değil gazeteciliği gerçekten istiyorsan yaparsin bende eşit agirlikciyim hem ts 2 den alıyor ?inanmak başarmanın yarisidir…
   SELAMETLE…

 3. meraba ben mehmet can ben bir erkegim ama ses yonum biraz kızın ses tonuna benziyor ama bana gazetecilik bölümünü kazandım herkes benle dalga geçti bu ses tonuylamı muhabir olacaksın dediler bende aslaüzülmedim sedece sen yani kendin ne istiyorsan onu yab kimsenin lafına bakmayın ve hiçbir zaan hayat mücadelenizi bırakmayın eminim kazanacaksınızdır sadece kazanacam diyin ve kendinize güvenin iyi günler yorum bekliyorum

 4. Merhaba ben lise son sınıf öğrencisiyim ve sözel okuyorum. Bana uyan kriterlerde hemen hemen gazetecilik bölümü uygun fakat merak ettiğim bir şey var,gazetecilik bölümünden mezun olup herhangi bir dergide çalışma olanağımız var mı? İş olanağı yalnızca televizyonla mı kısıtlı? Bu konuda bilgisi olan varsa anlatabilir mi lütfen

  • arkaaslar ben erciyes.üniver. gazetecilik bölümü 3. sınıf ögrencisiyim . bölüm oldukca iyi bir bölüm tercih etmek isteyen arkadaslar ilk önce bu mesleğin bütün niteliklerini sahip miyim diye iyice bir düsünmeleri lazım . bu mesleği yapabilir miyim diye düşünmelerini tavsiye ediyorum iş kousunda da kendini her knu da geliştirmene bağlı iyi yeştirirsen iş bulman kolay olur herkee basarılar…..

 5. hani derler ya meslek askı benimkiside ondan öte bir sey liseye adım atığımdan beri hedef olarak kendime gazeteciliği belirledim arastırdığım kadarıyla maası az ataması yok doğrumu acaba

 6. ben bu mesleği küçüklüğümden beri istediğimi söyleyebilirim ..bi kaç kez kendi sayfamızda böyle belgesel çekiminde bulundum ..dışarıdan bakılınca zorlukları görülemiyor diyorlar ..sizce bu meslek ne kadar zor olabilir .. maaşı ve bu mesleğin hangi ünv.de daha iyi eğiitim verebileceğini düşünüyorsunuz ..yada hangi ünv.yi önerebilirsiniz ..puan açısından en azından hedef olsun ..

 7. ben de bu bölümü istiyorum. Ama sağlık meslek lisesi öğrencisiyim. ve bölümüm sayısal olarak geçiyor. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • klise olacak ama her meslegin zor bir yanı var ve bence bayanlar icinde gayet uygun bi bolum maasın calıstıgın yere gore,yaptıgın ise gore degisir diye tahmin ediyorum devlet kapısında iletisim mezunlarına is yok illa ki ozel sektorde calısacaksın ulusal medyadan bi yere kapagı atarsan kallavi miktarda maas alırsın :)

  • ben şu an açıktan okuyorum ilerde sadece gazecetecilik bölümü acayip derecede çok istiyorum ..bu bölümü seçerken ya yapmazsan diye bir diüşünce kafamı çok kurcalıyor.. bunun için cevaplarınızı acil bekliyorum.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.