Fritz Lang Kimdir

Fritz Lang Kimdir, Fritz Lang Hayatı Hakkında Kısaca Bilgi

Fritz Lang (d. 5 Aralık 1890, Viyana, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu – ö. 2 Ağustos 1976, Los Angeles, ABD), Avus­turya asıllı ABD’li sinema yönetmen. Dışa­vurumculuğun önemli adlarındandır.

Yazgıyı ve insanın alınyazısı karşısındaki çare­sizliğini işleyen filmleri, görsel düzenleme­nin başyapıtları olarak kabul edilir.

Bir mimarın oğluydu. Viyana Teknik Üniversitesi’nde kısa bir süre mimarlık öğrenimi gördü. Çeşitli ülkeleri gezdikten son­ra bir süre Paris’te kalarak ressamlık yap­tı. J. Dünya Savaşı’na katıldı ve yaralan­dı. İyileşme döneminde senaryo yazmaya başladı. Savaştan sonra Alman film yapım­cısı Erich Pommer’le çalışmak üzere Ber­lin’e gitti.

Yönetmenlikte ilk başarısını Der müde Tod (1921; Yorgun Ölüm) adlı filmiyle kazandı. Dr. Mabuse, der Spieler’de (1922; Kumarbaz Dr. Mabuse), bir çete reisinin öyküsünün gerisinde dönemin toplumsal atmosferini yansıttı. Die Nibelungen (1924) adlı filmi 13. yüzyıl başından kalma Germen destamna dayanıyordu. Geleceğe dışavu­rumcu bir bakış olan Metropolis (1926) adlı yapıtı bilimkurgu sinemasının klasikleri araşma girdi. Lang, Almanya’da çektiği filmlerin en ünlüsü sayılan M (1931) adlı ilk sesli filminde cinayet tutkusunu irdeledi. Dos Testament des Dr. Mabuse (1932; Dr. Mabuse’nin Vasiyetnamesi) adlı yapıtındaki demagog akıl hastası tipinin Hitler’le açık paralellikler taşıması Nazi propaganda ba­kam Joseph Goebbels’in dikkatini çekti. Goebbels’in bürosuna çağrılarak uyarılan, ama Naziler için propaganda filmleri yap­ması da önerilen Lang aynı gece Almanya’ dan ayrıldı. Önce Paris’e, daha sonra da ABD’ye gitti.

Bir linç güruhunu ele alan Fury (1936; Öfke) ABD’de çektiği filmler arasında en çok tutulanı oldu. Öteki filmlerinden bazıla­rı You Only Live Once (1937; Günahsız Katiller), Western Union (1941; Çöl Devle­ri), senaryosunu Bertolt Brecht’le birlikte yazdığı Hangmen Also Die (1943; Cellatlar da Ölür), Scarlet Street (1945; Kırmızı Fener), Rancho Notorious (1952; Yaylalar Fahişesi!Kulübe), The Big Heat (1953; Ölüm Korkusu/Yeraltı Dünyası), Human Desire (1954; Şeytan Ruhlu Kadın) ve Beyond a Reasonable Doubt’tur (1956; Kuşku Götürmez Karar). Paul M. Jensen’in The Cinema of Fritz Lang (Fritz Lang’ın Sineması) adlı çalışması 1969’da yayımlan­mıştır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.