Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Haziran 2018

Frigyalılar Eserleri

Frigyalıların Eserleri

Frigler dünyada maden işçiliğindeki en ileri uygarlıklardan olma özelliği taşımaktaydı. Kaya ve taşı işleyerek çeşitli malzemeler yapmaktaydılar. Friglerin maden işlemesinde ne kadar ileri gittiği zamanında yapılan kazılarda ortaya çıkmış kalelerden anlaşılmaktadır.

Çok özenli şekilde yapılmış kalelerde dörtgen biçiminde evler bulunmaktaydı ve bu evler  taş ve tahta yapılarla desteklenmişti ve kerpiçlerle desteklenmişti. Çatılar süslü toprak levhalarla kaplanmıştı. Bu eserlere Pazarlı ve Gordion bölgesinde burada görülen eserlerden yola çıkılarak Frigyalıların sanat ve yapılanmada ne kadar ileri gittiğini anlayabilmekteyiz.

Kayalıkların üzerine, çoğu durumlarda direk bulunan binaların cephelerini oluşturmuşlardı. Üstlerinde geometri ve hayvan motifleri bulunan kayaların Frigyalıların parlak döneminde yapıldığı ortaya çıkmıştır. Ancak bu yapılar mezar mı değil mi konusu henüz  bir netlik kazanmamıştır.  Arka taraflarında mezar odaları biçiminde hücreler bulunan bazı bölümlerin kabir olduğu düşünülmektedir.

Friglerin yaptığı sanat eserleri tüm dünyada yankı uyandırmıştır ve Helen’li ustalar tarafından taklitleri yapılmıştır. Ayrıca Friglerin yaptığı müzikler de Helenliler tarafından taklit edilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nasudbdndjx dedi ki:

    İlk yorum

Yorum Yaz