Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Freze Nedir Ne İşe Yarar

freze1Freze genel olarak marangozların kullanmış olduğu yani mobilya alanında kullanılan bir makinedir diyebiliriz.

Freze makinesi ile yapılan işleme de “Frezeleme” adı verilir. Bu işlemde kesme işlemi takımın kendi çevresinde dönmesi ve parçanın ilerleme hareketi ile meydana gelir. Frezeleme işlemi makinenin takımında bulunan dişler sayesinde meydana gelir.

Freze makineleri hız çeliğinden yekpare ve sert metal malzemesinden yapılan makinelerdir. Yekpare adı verilen parça değiştirilmez ancak uçlu olarak üretilen freze makineleri değiştirilebilir. Bu makinelerde en önemli husus diş sayılarıdır. Malzemenin sertliğine ya da yumuşaklığına göre freze makinelerindeki diş sayıları da değişiklik göstermektedir. Örneğin; yumuşak malzemeler şekillendirilecek ise diş sayısı fazla ve dişler arasındaki boşluk az olmalıdır. Sert malzemelerde ise bu durum tam tersidir.

Freze tezgahları her ne kadar gruplara ayrılarak farklılık gösterse de genel itibari ile birbirine benzemektedir. Sütunlu ve konsollu freze tezgahları genellikle mesleki eğitim okullarında kullanılmaktadır.

FREZE ÇEŞİTLERİ:

Freze tezgahları dört grupta incelenmektedir;

1- Sütunlu ve Konsollu Tip Freze Tezgahları
a- Yatay freze tezgahı;
b- Düşey freze tezgahı
c- Üniversal freze tezgahı
2- İmalat ve Gövde Tipi Freze Tezgahları
3- Planya Tipi Freze Tezgahları
4- Özel Freze Tezgahları
a- Kopya freze tezgahları
b- Elektronik ve hidrolik kumandalı freze tezgahları

Freze Nedir ve Çeşitleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Sorularınızı ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz