Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Fransız İhtilalinin Günümüz Hayatına Etkisi - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Fransız İhtilalinin Günümüz Hayatına Etkisi

Önceki yazılarımızda sizlere günümüz demokrasi anlayışının ortaya çıkmasında ve şekillenmesinde etkili olan Magna Carta anlaşmasını açıklamıştık. Dünyadaki demokrasi anlayışının algılanıp yorumlanabilmesi açısından dünyada geçmişte yaşanmış bazı olayların bilinip anlaşılması gerekir. Demokratik yönetim anlayışının ilk uygulandığı yerler olan antik Yunan şehir devletlerinden başlayıp günümüze kadar gelen bir yolculuktur. İnsanlar, tarih boyunca sahip oldukları hak ve özgürlükleri koruma altına almak adına önemli savaşlar ve büyük emekler vermişlerdir. Sayfamızda geçmişte yaşanmış olan Fransız İhtilali’nin günümüz demokratik hayatına ne gibi etkilerinin olduğuna dair bilgiler bulabilir, bu sayede demokrasi kavramının ne demek olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Eski yönetim biçimlerinde kralların ülke üzerinde sonsuz bir güce sahip olduğunu biliyoruz. Kralların sözü ülke için yasa niteliğindeydi. Ancak böyle bir durumda kralın uygulamak istediği bir kararın yanlış olması durumunda bu kararın bedelini kral değil, tüm halk ödüyordu. Bu durumdan acı çeken halklar, zaman içerisinde şekillenen düşünceleri ile krallara başkaldırmıştır.

Avrupa’da başlayan rönesans hareketi ile birlikte insanlar sorgulamaya ve düşünmeye başlamıştır. Bunun sonucunda ortaya çıkan fikirler ve eserler ile insanlar nasıl bir sömürünün altında olduklarını anlamışlar ve organize olmuşlardır. Bu organize olmanın en iyi örneği ise Fransa’da görülmüştür.

Fransız halkı, yaşadıkları sonsuz sıkıntıya daha fazla katlanamayıp krallarına başkaldırmış, yönetimi onun elinden devralmışlardır. Bu hareket ile birlikte Fransa’daki yeni demokratik, özgür, eşitlikçi yönetim şeklini gören diğer halklar da Fransızlardan güç alarak aynı yönetim biçimlerini kendi ülkelerine de getirmek istemişlerdir. Bununla birlikte kısa zaman içerisinde otoritelere çok sayıda başkaldırı olmuş ve günümüzdeki demokrasi anlamı zaman içerisinde şekillenmiştir.

Fransız İhtilalinin Günümüz Hayatına Etkisi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781