Fransa ve İngilterede Hangi Olaylardan Sonra Feodalite Yıkıldı

orta çağ fransa ingiltere ile ilgili görsel sonucu

Avrupa’da bir dönemler hakim olan imparatorluk anlayışı, zaman içerisinde gerçekleşen bazı olaylar nedeniyle zayıflamış ve yok olmuştur. Özellikle Kavimler Göçü sonrasında Hunların baskısı nedeniyle Batı yönüne göç eden topluluklar, buralarda yaptıkları saldırılar ile Roma İmparatorluğu’nu önemli derecede zayıflatmıştır. Merkezi otoritenin zayıflaması ile birlikte ortaya feodalite çıkmaya başlamıştır. Feodal lordlar, bir krala bağlılık yemini ederek bulundukları bölgedeki topraklara sahip olma hakkını kazanıyorlardı. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, Fransa ve İngilterede hangi olaylardan sonra feodalite yıkıldı kısaca sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

orta çağ fransa ingiltere ile ilgili görsel sonucu

Orta Çağ döneminde feodalite, Avrupa’nın her köşesinde hüküm sürmekteydi. O dönemlerde İngiltere ve Fransa da Avrupa içerisinde etkin güç, en güçlü millet olmak adına Yüzyıl Savaşları’nı sürdürüyorlardı. Bu uzun süren savaş dönemi boyunca iki tarafın da verdiği ağır kayıplar olması nedeniyle feodalite rejimi zayıflamaya başlamıştır. Aynı zamanda bu dönemler içerisinde Papalık, kutsal toprakları işgalcilerden geri alabilmek adına sürekli olarak Avrupa içerisinde bulunan feodal lordlardan asker talebinde bulunuyor, lordlar da ordularını toplayarak kutsal topraklara doğru sefere çıkıyorlardı.

Yüzyıl savaşları ile birlikte zayıflayan feodalite rejimi, lordların Haçlı Seferlerine katılması ve bu lordların pek çoğunun savaş sırasında hayatlarını kaybederek evlerine geri dönememesi sebebiyle zayıflamaya başlamıştır. İngiltere ve Fransa için bu dönemden sonra merkezi yönetim güçlenmeye başlamış, lordların mülklerine el koyan kral ve kraliçeler güçlenmiştir.

Fransa ve İngilterede Hangi Olaylardan Sonra Feodalite Yıkıldı Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.