Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Florence Nightingale’in Hizmetleri Nelerdir

Florence nightingale’in hizmetleri nelerdir kısaca hakkında bilgi verelim.

Florence nightingale’in bize yaptığı hizmetleri nelerdir?

Florence Nightingale 12 Mayıs 1820 tarihinde dünyaya gelmiştir ve modern hemşirelik alanının kurucusudur.

Florence Nightingale’in Hizmetleri:

Florence Nightingale hemşirelim alanının kurucusu olarak ünlenmiştir. Hasta insanların iyileştirilmesi aşamasında doktorlara büyük yardımı dokunan hemşirelerin ilk kez ortaya çıkmasına sağlayan kişidir. Nightingale yaşamının bir kısmında hastanede idarecilik görevi yapmıştır ve işlerin düzenli yürümesi, iyi bir hizmet verilmesi ile ilgili büyük yardımları dokunmuştur.

Florence Nightingale 1820 yılında başlayan yaşamının büyük bir kısmını hastanelere, sağlık sektörüne ve onların düzenli işleyişine adamıştır. Gençlik yıllarında hastanelerdeki bozuk düzenler dikkatini çekmiş ve bu yüzden faydalı olabilmek için hasta bakıcı olma kararı almıştır. Bu isteğini ailesi reddetmiştir ancak o bu uğurdan vazgeçmemiş ve kararlılığını sürdürüp evi terk etmiştir. Bunun sonrasında fark ettiği bozukluklar ile ilgili devlete bir takım bilgi mektupları yazmıştır ancak buradan bir sonuç alamamıştır.

Kırım Harbi sırasında Selimiye Camisinde vazifede bulunmuş ve İngiliz ordusunun tedavisini üstlenmiştir. Bu çalışmaları ile büyük takdirler kazanmıştır ve kısa bir süre hemşirelik mektebi açmıştır. Onun izinden giden bir çok genç hemşirenin eğitimini üstlenmiştir. 1910 yılında ise hayata gözlerini yummuştur. Vefatının ardından İstanbul’da onun isminde bir hemşirelik okulu açılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz