Fizik Öğretmenliği Taban Puanları Başarı Sıralaması 2018 2019

2019 Yılında Üniversite tercihi yapacak olan ve Fizik Öğretmenliği başarı sıralaması ile bu bölümü seçecek üniversite adayları için Fizik Öğretmenliği Taban ve Tavan puanları ile Fizik Öğretmenliği 2018 YKS Yerleştirme Başarı sıralamasını sırasını aşağıdan öğrenebilirsiniz … Bu puanlar 2018 Üniversite yerleştirme puanlarına göre elde edilmiş olup 2019 YKS ve TYT’ye girip tercih yapacaklar bu puanları göz önünde bulundurmalılar .

2018 2019 Fizik Öğretmenliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması Şu Şekilde :

Üniversite Adı Yıl Fakülte Bölüm Puan Türü Genel Kont. En Küçük Puan
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ 2018 Necatibey Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği SAY 20 260.63884
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) 2018 Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği (İngilizce) SAY 20 384.28151
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) 2018 Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği (İngilizce)(KKTC Uyruklu) SAY 1 369.87811
DİCLE ÜNİVERSİTESİ (DİYARBAKIR) 2018 Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği SAY 20 252.71764
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) 2018 Buca Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği SAY 20 252.61579
GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) 2018 Gazi Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği SAY 20 250.64709
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) 2018 Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği SAY 20 260.85526
MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) 2018 Atatürk Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği SAY 20 258.90812
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ (KONYA) 2018 Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi FizikÖğretmenliği SAY 20 295.40462
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) 2018 Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği(İngilizce) SAY 20 346.40840


Fizik Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi Almak İçin Buraya Tıklayın

Fizik Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları 2018 2019, Fizik Öğretmenliği Başarı Sırası 2018 2019, Fizik Öğretmenliği Bölümü Olan Üniversiteler, Fizik Öğretmenliği Puanı 2018, Fizik Öğretmenliği Puan Türü, Fizik Öğretmenliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var

28 yorum

 1. Ya ben bu sene sayısal seçtim fiziğim iyi ancak matematikle biraz sorunlarımız var fizik Öğretmenliği istiyorum konyadayim ancak Necmettin Erbakan Üniversitesi 256 diyor puanın düşüklüğü beni biraz düşündürdü açıkçası bu kadar düşük olması neden?

 2. Ya ben bu sene sayısal seçtim fiziğim iyi ancak matematikle biraz sorunlarımız var fizik Öğretmenliği istiyorum konyadayim ancak Necmettin Erbakan Üniversitesi 256 diyor puanın düşüklüğü beni biraz düşündürdü açıkçası bu kadar düşük olması neden?

 3. Fizik öğretmeni olmayı çok istiyorum ama yorumlar beni korkutuyor mesela fizik seven sınıfında benden başka arkadaşım yok ben derste onlara susun dedikçe bana tepki gösteriyorlar tek kaldığım için pes ediyor gibi oluyorum sonra yine umut doğuyor fen alanını çok sevmeme rağmen fizik kimya biyolojide fizik benim için çok ayrı gerçi henüz oldukça küçüğüm ama bir kişi yardımcı olsa bile yeter tek kaldım lütfen

  • bence pes etmeden hayallerinin peşinden koş yaşın kaç olursa olsun hangi okulda okursan ol boş ver yalnız kal ileriyi düşün fizik öğretmeni olmuşsun öğrencilerin seni çok seviyor sende başarılı bir öğretmensin kendini böyle motive et :)))

 4. Herkes ideal mesleği neyse yani kendinize şöyle sorular sormanız lazım”ben bu işi yaparsam mutlu olurmuyum?Karşımdaki kişiye birşey aktarabilirmiyim acaba? “Zaten eğer siz yaptığınız veya yapacağınız işi seviyorsanız size hiçbişey engel değil atama bile!!!Önemli olan kendinizi geliştrmeniz…Siz eğer kendinizi geliştirirseniz kısa zaamndda farkedebilirsiniz. Hayalinizdeki mesleğe karşı yönelin…Bu alanda başarılı olamayanlar hayalinin peşinde koşmaktan üşenip başaralı olamıyorlar.madem bunca sevmiyosun yapma bu mesleği başkalarının da hakkına geçmeyin!!!

 5. merhaba lise son ve sınavlara hazırlanan bir kızım idolüm ve hayalimdeki meslekler sürekli değişiyor ama en son birinde takıldım fizik öğretmenliği tamam herkes ataması zor falan yazmış ama açıkta kalacak halimiz yok. ama olumsuz yaptığınız bütün yorumlar benim gibi kafası karışabilecek gencecik insanları yanlış ve istemedikleri bi bölüme itmemenizi isterim sizden ben seçimimi yaptım geleceğin fizikçisi :)

 6. Geçmiş zamanlarda ataması baya kötü durağan olan bir bölümdü şuan kontenjanlar kısıtlandı 160 en fazla ve iki sende 1500 e yakın atama yapıldı ve liselerde artık her lisede zorunlu kılındı bir kac sene sonra ataması düzene girecektir şuan atama puanı 77 civarı geçen sene daha bile dusuk atadı bende fizik okuyorum okul da verilen eğitim cidden kötü ama ileriki senelerde çalışılarak atanilacak bir bölüm tabi burası Türkiye unutmayın her an ne olacağı belli değil .

 7. Fizik akıl ve bilgi becerisi olan, çok faktörlü düşünmeyi bilen kişilerin gitmesi gereken bir bölüm. Matematiğe geometriye ve türkçeye hakim olmalısın. Bu uç bölümde zayıflık varsa fizik öğrenilemez. Dolayısıyla ÖSS puanlarına bakılcak olunursa 300 puan alan zaten bu alanlarda çok da iyi olduğu söylenemez. Ünv e giden bir şekilde mezun olur zaten önemli olan sonrası. Günümüzde fiziğe sadece tıp okumak isteyen öğrenciler calışiyor onlarda zaten mevcut olan birçok fizik öğretmenlerinden daha iyi fizik bilgisine sahipler. Çok iyi bir fizikçi olursan devlete de atanırsın özeldede kapışılırsın. Piyasada iyi fizikçi kalmadı. İyiler yaslandı emekli olmak uzereler.

 8. fizik okumayın hayal kırıklığına uğrarsınız. gidin 2 yıl sağlık okuyun 20 yaşında memur olun işiniz gücünüz olsun. fizik öğretmenliği okursanız aynı memuriyetten medet umuyorsunuz aynı parayı kazanıyorsunuz birde onca zaman boşa gidiyor. fizik öğreneceğinizi düşünmeyin. okudum gördüm anasını satiim -_- bütün mesele sınavları geçmek. şu bölümden mezun olarak şunu söyleyebilirim çocuğum liseye gidecek olsa bugün öğretmen olanların onu yetiştirebileceğini asla düşünmüyorum. kesinlikle tavsiye etmiyorum. formaliteden lisenin devamı olan deftere yazdığın denklemleri ezberleyerek geçtiğin ayrı bir okul sadece. zaten öğretim görevlisi olanlar bile aynı sistemle geldikleri için bi haltta öğretebilecek yeterlilikte değiller. valla kusura bakmayın ne iyi öğretmen yetiştirebilirler ne de okuduğunuza değer.

 9. Fizik okuyuncaya kadar 4 sene cirak olsaydim biyerde simdi meslegim olurdu. Simdi Fizikci Diplomam var, 12 senedir durur bi yerde. Bi keresinde bi usturupsuz sen üni mezunumusun diploman var mi ki diyince cok sinir oldum, simdi cikarirsam g…ne sokarim diplomayi defim, bazan cok zoruma gidiyor. Mezun olunca calismak icin bi yerler varsa sorun yok okuyun, yani ögretmen olmasaniz da calisacak yeriniz varsa okumanin zarari olmaz okuyun, ama atama beklemek zorunda iseniz okumayin, cirak olun biyerde bari Meslek edinin.

 10. Artık çok gereksiz bir öğretmenlik branşı.Atamasını yapmadıkları halde niye hala bu öğretmenlikleri kapatmazlar anlamış değilim ve hala bu fizik öğretmenliğini tercih edenler var Allah ta onlara akıl fikir ihsan eylesin…

  • Gereksiz mi??? İlk önce sen bana fizik deyince ne anlıyorsun söyler misin? Günlük hayatta karşılaştığın her şeyin fizikle alakası olduğunu görürsün. Hani öğrenciler hep der ya “nerede benim işime yarayacak bu,boşuna okuyoruz bunları diye”, kompleks kısmını bir kenara bırakırsak her yerde karşına çıkıyor(inşaatçı,usta,manav,çiftçi,şoför,pilot,asker,sporcu(her daldaki),dalgıç,mühendis,ev hanımı,sokakta oynayan çocuk vb.).
   Haklısın senin gibiler için çok gereksiz!!!
   Fen bilimleri senin neyine…

 11. Ataması yok aşırı mezun var atama bekleyen çok kişi var..Özelde bile iş bulması çok zor çünkü iş verene 1 fizik öğretmeni lazımken başvuran 100’e yakın kişi oluyor..Bence artık miyadı dolmuş bir öğretmenlik ve kapatılması gereklidir.

 12. ben ilk sınava girdiğim sene boğaziçi fizik öğretmenliğine girdim atama olmayacağının duyunca okulu bırakıp tekrar sınava girdim şimdi dokuz eylül makine mühendisliği okuyorum bölümüm kat kat daha iyiii bu işi yapmayın aç kalırsınızzz

 13. Fizik Öğretmenliği 1990-1998 arasında Matematik Öğretmenliğinden sonra popülerliği en yüksek öğretmenlikti. Bu yıllar arasına baktığımızda Bilkent Fizik bölümüne girmek için ÖSYM sıralamasında ilk 250 Boğaziçi Fiziğe girmek için ilk 1000, Boğaziçi Fizik Öğretmenliğine girmek içinde 1500 içinde olmak gerekirdi. Marmara, Dokuz Eylül, Hacettepe gibi üniversitelerin Fizik Öğretmenliği taban puanları bir çok tıp fakültesinin taban puanından yüksekti (Uludağ,KTÜ,Kocaeli,Trakya,Eskişehir…… gibi) tabi böyle bir durumun oluşmasında Öğretmen Liselerinden mezun olanların ek puan almaları önemli bir rol oynuyordu fakat bölüme giren öğrencilere baktığımız zaman puan sıralamasında üst sıraları Fen Lisesi,Anadolu Lisesi gibi o zamanların en iyi eğitim veren liselerden gelen öğrenciler oluşturuyordu. Bu ve buna benzer faktörler neticesinde bu dönemde en kaliteli Fizik Öğretmenlerinin bu dönemde yetişmiş oldukları idda edilebilir. Sonraki dönemlerde bilinçsizce açılan Fen edebiyat fakülteleri ve yanlış öğretmen alım programları neticesinde Fizik-Kimya-Biyoloji branşlarında açıkta kalan öğretmen sayısı zamanla hızla artmış ve iş olanağı her geçen gün azaldığı için bu bölümlere rağbet kalmamıştır. 90 lı yılların sonunda yeni mezun olan bir fizik öğretmenleri İstanbulda özel okullarla dolar üzerinden ortalama 1000 dolar maaşla anlaşıyorlardı (o dönemde dolar üzerinden anlaşma popülerdi :) dolarda bugünkü gibi değersiz değildi şöyle bir örnek vereyim yanlış hatırlamıyorsam 1999 ya da 2000 de hükümet yetkilileri tarafından 1 litre benzin 1 dolar olsun dendiğinde millet ayağa kalkmıştı :) bugün 1 litre benzin 2.5 dolar varın hesabı siz yapın ) Ben de o dönemlere biraz yaklaşmış bir fizik öğretmeniyim 2001 yılında mezun olduğum stajyerken sene bir dershaneyle 400 milyon TL ye anlaşma yapmıştım MEB de çalışan bir öğretmenin ortalama maaşı 300 milyon du :) ertesi yıl maaşım 600 milyon bir sene sonrada yani 2003 te 1 milyar 300 milyon TL oldu (O dönemde paralar bol sıfırlıydı) 2003 te MEB de çalışan bir öğretmen 600 milyon TL gibi bir maaş alıyordu. Bu yazdıklarım sadece maaş bunun dışında özel ders almak isteyen o kadar çok öğrenci oluyordu ki çok zayıf öğrencileri elemek zorunda kalıyorduk doğrumu yapıyorduk emin değilim. Ben Lise son sınıfta Fizik Bilgisi yeterli olmayan bir öğretmenin dersinde kalmış bir Fizik Öğretmeniyim. Bu olay bile beni Fizikten soğutmamıştır. Üniversite sınavına girdiğimde ilk sene Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik bölümünü kazandım sonra ertesi sene tekrar sınava girdim biraz daha popüler bir üniversitenin Fizik Öğretmenliği bölümünü kazandım. Fizik bende bir tutkuydu. Hayatımın en güzel ve en kötü günlerini Fizik Öğretmenliği yaptığım esnada yaşadım, yayınlar çıkarttım, üniversite sınavında derece yapan öğrencilerim bile oldu sonra ne mi oldu bıraktım bırakmak zorunda kaldım ailemin, çocuklarımın geleceğini düşünmek zorundaydım. Bugün MEB de öğretmen değilseniz Fizik Öğretmenliği yapmak çok zor. Özel sektörde Fizik Öğretmenliği yapacak o kadar çok insan varki neredeyse talep ettikleri ücret karın tokluğuna denk gelecek. Buda her sene yapılan sözleşmede öğretmenlerin elini zayıflatmaktadır. İnsanın çalıştığı işte aş olmayınca bir süre sonra aşk ta kalmıyor maalesef bu benim için böyle belki farklı düşünenler olacaktır. Burada yazdıklarım sadece benim kişisel görüşlerimdir karar aşamasında olan kişileri yanlış yönlendirmek istemem. Herkese hayırlı bir gelecek dilerim.

 14. merhaba, ben mardinden lise3 öğrencisi sayısal bölümündenim. FİZİK öğretmenliğiini çok istiyorum. ataması çok azmış ama ben yinede istiyorum. tavsiyelerinizi alabilirmiyim?

  • Bu ülkede öğretmenlik okuyup emek veriyosun ve verdiğin emeğinin karşılığını alamıyorsun ne yazıkki. Bence öğretmenlik hiç düşünme hele hele lise öğretmenliği hiç yazma git lise kpss ye çalış memur ol daha iyi.. İllaki ünv. okuyacağım diyorsan sağlıkla ilgili bir bölüm yada iyi bir mühendislik oku ama öğretmenlik okuma.. ben fizik öğretmeniyim 2 yıldır atama bekliyorum kpss den çok yüksek puan aldım ama alım olmadığı için atanamadım yani kpss ye verdiğim emekte boşa gitti.. bizim branşta 9000 atama bekleyen fizik öğretmeni var ve sadece 100 kadarının atamasını yapıyor MEB özelde çalışırım diyosan asgari ücretle çalışır ve hiçbir sosyal hayatın olmaz.. fiziği sevmen ondan rahat ekmek yiyeceğin anlamına gelmiyor.. Yazık etme kendine dostum

 15. ben 351 puan aldım hep hayalimdi ODÜ fizik öğretmenliğini okumak zevk alarak bu mesleği seve seve yapacaktım ama ailem atanma sorunu var diye hemşirelikleri yazmamı istedi ama içimde hep hayal olarak kalacak fizik benim için çok önemli en sevdiğim dersti

  • Ailen karşı çıkmasa bile ösym karşı çıkçak. Fizik öğretmenliği artık öğrenci almıyo çünkü ösym’ye göre bu ülkenin fizik öğretmenine değil Din bilgisi öğretmenine ihtiyacı var!

  • İlerde ailene çok çok dua edeceksin.. İyiki ailenin sözünü dinlemişsin yoksa mezun olduğunda yıllarını KPSS ye çalışmakla geçirecektin ama MEB de değil özel çalışacağım diyosan ozaman 4-5 yıl asgari ücrette çalışırdın ve hiçbir sosyal hayatın olmadan bu bölümede kendinede lanet ederdin..İyiki ailenin sözünü dinlemişsin..(3 yıldır atama bekleyen bir Fizik öğretmeni)

   • Ne demek düşük bir bölüm? Nasıl bir açıklamadır bu!
    Puanların düşüklüğü fizik öğretmenliği atamasının çok yapılmaması nedeniyle daha yüksek puanlıların başka bölümlere yönelmesinden kaynaklanıyor.
    90 ve 2000li yıllarda fizik öğretmenliğinin puanı tıp fakülteleriyle aynıydı.
    Bilip bilmeden yazmayalım…

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.