Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Fitre Kimlere Verilmez

fitre-nedir-kimlere-verilir-300x165İslam dinine göre temel ihtiyaçlarından daha fazla mala, mülke ve varlığa sahip olan Müslümanların Ramazan ayı zamanında fakirlere vermiş olduğu sadakaya “Fıtır” sadakası adı verilmektedir. Bu sadaka başın ve bedenin sadakasıdır. Bu nedenle bu sadakaya aynı zamanda “Fitre” adı da verilmektedir.

İslam dininde durumu iyi olan yani zengin olan Müslüman insanların fitre vermesi vaciptir. Ramazan ayında verilen bu fitre evdeki nüfus başına verilir yani evde kaç kişi yaşıyorsa o kişi sayısı kadar fitre verilmektedir. Öyle ki; eğer bir evde ramazan bayramından önce bir bebek dünyaya gelmiş ise o bebeğin de fitresi verilmesi gerekmektedir. Çünkü dinimizde varlıklı ve zengin olan kişilerin hem kendilerinin hem de daha ergenlik çağına girmemiş olan çocuklarının fitrelerini vermesi vacip olmuştur.

Fitre Kimlere Verilir?

İslam dininde fitre verecek olan bir Müslüman öncelikle yakınlarından başlamalıdır. Bir kişi kayınvalidesine, kayınpederine ve damadına fitre verebilmektedir tabi ki fitre verilecek kişilerin durumlarının iyi olmaması gerekmektedir. Çünkü her şeyden önce fitre, fakir ve yoksul kişilere verilmektedir.

Din alimleri öğrencilere mutlaka fitre verilmesi gerektiğini, öğrencinin annesi ve babası olsa da öğrencinin daima fakir olduğunu ve eğitimine yardım etmek gerektiğini vurgulamışlardır. Ayrıca askerlere de fitre verilmesi gerektiğinin altını çizmişlerdir.

Bu durumda da ise İslam dinine göre kişiler durumu iyi olan kişilere ya da kendi çocuklarına, eşine ve torunlara fitre veremezler.

Fitre Nedir Kimlere Verilir Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz