Fibromiyalji Nedir Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji tedavisi, fibromiyalji nedir

Magazin gündeminde Tuğba Özay tarafından duyurulan fibromiyalji, genç mankenin bu hastalığa yakalanmasının ardından herkes tarafından bilinmeye başlandı. Peki gündeme bu şekilde gelen fibromiyalji nasıl bir hastalık, belirtileri neler, tedavisi nasıl yapılıyor?

dokuFibromiyalji, 3 aydan fazla devam eden yoğun kas ağrıları ve uykunun ardından vücutta tutulma ile birlikte kendini yorgun hissetme  gibi şikayetlerle ortaya çıkan yumuşak doku romatizması hastalığı olarak açıklanabilir.

Fibromiyalji hastalığının tanısı, ağrının şiddeti ve ağrıyla birlikte görülen şikayetler tek tek dikkate alınıyor.  Yapılan çalışmalarda belirlenmiş 9 çift hassas noktadan 11’inin ağrılı olması fibromiyalji tanısı için gerekli. Ancak, pratikte uzmanlar  tarafından 6 hassas nokta tespit edilmesi hastalığın teşhisi için  yeterli oluyor. Bu hassas noktalar ense, boyun, omuz, sırt, göğüs duvarı, dirsek, kalça, bel ve dizlerde yer alıyor. Kas, tendon ve bağlardan meydana gelen bu hassas noktalara basınç verildiğinde bu noktalarda ağrı meydana geliyor.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.