Fezleke Nedir

160320161522531069171Günlük hayatımızda dilimizle bir bütün haline gelen bir çok kelime ya da kelime grupları bulunmaktadır. Günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız kelimelerden birisi de fezlekedir. Peki fezleke nedir ne anlama gelir?

Günlük hayatımızda sık sık kullandığımız kavramlardan birisi olan fezleke, aslında yaşantımız boyunca karşımıza çıkabilecek durumlardan birisidir. Yani diğer bir deyişle; bir olay ya da durum sonucunda varılan kararın ya da sonucun kıza ve net bir şekilde ifade edilmesine “Fezleke” adı verilmektedir.

Bir probleme ya da duruma yönelik o durum ya da problemlerle ilgili olan kişilere bilgiler aktarılacağı zaman kapsamlı bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Mesela; idari bir soruşturma sürecinde müfettişlerin soruşturmaya yönelik hazırlamış oldukları bilir kişi raporlarına “Fezleke” adı verilmektedir. Bu fezlekelerde ilgili durum ya da konu ile ilgili geniş ve ayrıntılı  bilgiler yer alırken bu geniş kapsamlı bilgiler kısa ve net bir şekilde karşı tarafa aktarılmaktadır.

Fezleke kelimesi hukuk alanında da çok sık kullanılan bir kelimedir. Özellikle hukuki konuların bir sonuca bağlandığında bu sonuçlar elbette ki ilgili kişileri etkisi altına alır. Böylece fezlekeler sayesinde olaylar ve olgular o olay ve olgular ile yakından ilgisi olan kişilere daha kısa ve daha anlaşılır bir şekilde aktarılmaktadır.

Hukuk alanında herhangi bir soruşturma kapsamında taraflara fezleke gönderilerek bu kişilerin soruşturma hakkında bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

Tarafına fezleke düzenlenen kişiler hakkında genellikle bir soruşturma ya da cezalandırma davası açılmış olmaktadır. Bu nedenle de fezleke gönderilen kişiler daha sonrasında yargı karşısında tekrar bir soruşturmaya alınmaktadır.

Hukukta Fezleke Nedir Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.