Fevri Nedir Fevri Ne Demektir Anlamı

Fevri Ne Demek, Fevri Nedir Kısaca

Fıkıh dilinde yapılması gereken bir işin bulunan ilk fırsatta icra edilmesi anlamına gelir. Ancak uygun olanı, yapılması gereken işin ilk imkanda değil, daha fazla düşünülerek daha sonraki imkanlarda yapılmasıdır.

İslamiyet’te ibadetlerin gerçekleştirilmesi için zaman kavramı kullanılır. Her ibadetin yapılması gereken belli bir zamanı bulunur. Vaktinde yapılan ibadet “Eda” vaktinden sonra yapılan ibadet “kaza”dır. Eda edilmesi gereken ibadetler kişinin elinde olmayan nedenlerden dolayı eda edilememişse yakın bir zaman diliminde kaza edilmelidir. Bazı ibadetler belli süreler dahilinde yapılacağı gibi bazılarında süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Nafile ibadetler buna en iyi örnektir. Mesela Kur’an’da secde ayetlerini okuyan veya bunu duyan kişinin anında bunu yapması zorunlu değildir. Ancak yine de vakti uygunsa bunu yapmalıdır. Zaman sınırı yoktur. Veya zekat ibadetinin yapılması için mal veya paranın bir yıl süreyle beklemiş olması gerekir. Bundan sonra zekat farzdır, ancak belli bir zaman diliminde verilmesi zorunlu değildir.

Fıtır sadakası ramazının son gecesi başlar, bayram sonuna kadar devam eder. Ancak bu ibadette zaman sınırı vardır. Fıtır sadakası bayramdan sonraki günlere bırakılmamalıdır.

Umre, Şafiilere göre fevri, Hanefilere göre fevri değildir. Haccın yapılması konusunda ihtilaflarla vardır. Bir görüşe göre Hac, insan ömrünün elverdiği her süre içinde yapılabilir. Ancak yaygın görüşe göre imkanı olanın vakit kaybetmeden bu ibadetini yerine getirmesinden yanadır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.