Fatih’in Oğlu Beyazıt Kimdir

Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Yıldırım Beyazıt Kimdir Hakkında Bilgi

Fatih Sultan Mehmet ve Gülbahar Hatun’un oğlu olan Beyazıt 3 Aralık 1447 yılında dünyaya gelmiştir. Osmanlı Devletinin sekizinci padişahıdır.

II. Beyazıt şimdilerde Yunanistan sınırlarının içerisinde, o dönemde ise Osmanlı Devletinin Edirne’ye bağlı bir kaza merkezi Dimetoka’da bulunan Dimetoka Sarayı’nda doğmuştur. Fatih Sultan Mehmet ilim sahibi olmaya büyük önem gösterdiği için, oğlu Bayezid’a çok iyi bir tahsil gördürmeyi planlamıştır. İstanbul’un fethi’nin ardından, henüz daha 7 yaşında iken Hadım Ali Paşa gözetiminde Amasya valiliğine getirtilen Bayezid, burada dönemin ünlü âlimlerinden eğitim almış ve padişahlık yolunda güçlü adımlarla ilerlemiştir.

Babası Fatih Sultan Mehmet’in vefatını haber veren ve devlet büyüklerinin, hemen başkente buyurması için gönderdikleri mektuplar eline geçince II. Bayezid birliğindeki  4.000 kişi ile birlikte Amasya’dan yola revan olup 9 gün süren bir yolculukla Üsküdar’a ulaşmıştır. Saltanatı resmen devralıp 22 Mayıs 1481 tarihinde Osmanlı tahtına çıkmış ve böylece artık devleti idare etme görevini üstlenmiştir.

beyazıt

Fatih’in Oğlu Beyazıt Hayatı Hakkında Bilgi Verdik.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.