Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Fatih Sultan Mehmet Hayatı Özet

Fatih Sultan Mehmet Hayatı, Fatih Sultan Mehmet Özet Bilgi

Fatih Sultan Mehmet Kimdir

Fatih Sultan Mehmet 29 mart 1432 tarihinde Edirne’de dünyaya gelmiştir. Babası hükümdar ikinci murad, annesi ise Huma hatundur.O dönemin en büyüklerinden devlet adamlarından birisiydi ve toplam 7 lisan biliyordu.

Fatih Sultan Mehmet devrinde alimleri, sanatkarları ve şairleri bir araya getirip onlarla sohbet eder ve bu durumdan keyif duyardı. Bimediği konularla ilgili araştırmalar yaptırırdı ve bu araştırmaları gözden geçirirdi. Akşemseddin Fatih Sultan Mehmed’in eğiticiliğini yapmış bir bilgindir. En fazla değer verdiği Alimdir. Fatih, soğuk kanlı ve çok cesur bir insandı. Eşsiz bir askerdi ve yöneticiydi. Yapmayı planladığı devrimlerle alakalı olarak hiç kimseye bilgi vermezdi, gizli tutardı.

fatih sultan mehmetGenel olarak Farsça ve Arapçaya çevrilmiş felsefi kitaplar okumaktan hoşlanırdı. Fatih Sultan Mehmet ilimi çok önemseyen bir padişahtı. 1466 senesinde Batlamyos haritasını tercümelettirip haritadaki adları arap harfleri ile yeniden yazdırdı. Bilimsel konularda hangi dine bağlı olursa olsun alimleri korurdu ve onlara yapıtlar yazdırırdı. Ünlü ressam Bellini’yi İstanbul’a çağırıp kendi resmini yaptırmıştır. Ünlü Astroloh Ali Kuşçu onun döneminde İstanbul’a gelmiştir.

Fatih Sultan Mehmed 1481 senesine kadar hükümdarlığını sürdürdü ve bu dönemde 25 kez seferlere katıldı.Fatih Sultan Mehmet hırslı ve iradeli bir kişiliğe sahipti. Aldığı kararları hemen uygulamaktan çekinmezdi. Devletin yönetiminde ise oldukça katı kuralları vardı. Savaşlarda cesurdu ve savaşa önlerde katılırdı.

20 Yaşında iken Osmanlı Devletinin yönetimine geçti. İstanbulu fetheden Sultan Mehmed 1100 yıl varolan Doğu Roma İmparatorluğunu yıktı ve Fatih ünvanına hak kazandı. Ortaçağı kapatıp yeni çağı başlattı ve bir dünya imparatoru haline geldi. 3 Mayıs 1481 tarihinde Maltepe’de öldü.

Fatih Sultan Mehmet’in Hayatının Özeti Hakkında Kısa Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Allahtan kisa dedik

 2. Murat dedi ki:

  Oda de eder

 3. Anonim dedi ki:

  Çok guzeldi teşekur ederiz

  1. Anonim dedi ki:

   Çok güzel??☺️?

  2. Berna dedi ki:

   Birşey deil ???☺️

 4. sümeyra dedi ki:

  İnsan bu siteyle canlanıyor Fatih Sultan Mehmet Hayatı için teşekkürler. ?

 5. Sevde dedi ki:

  Bence güzel hayatını iyi anlatmış çok teşekkür ederiz ?

 6. ismimden sanane dedi ki:

  İyiki çok kısa dedik

  1. Sevde dedi ki:

   Beğenmediysen okuma oku diye zorlayan yok eringeç terbiyesiz ?

 7. KURT dedi ki:

  Çok teşekkürler bu Fatih Sultan Mehmet Hayatı kısa bilgiler için ne zaman ihtiyacimiz olsa yardimimiza koşuyorsunuz çok iyi bir siteniz var.

 8. fbli dedi ki:

  cok güzel cok teşekür ederim??????

 9. Ezgi dedi ki:

  1453’de Samed iyi günler…

 10. samed dedi ki:

  fatih sultan mehmet ne zaman istanbula gitmiştir

  1. pınar dedi ki:

   Ben de bilmiyor

Yorum Yaz