Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Farklı Kültürlerde Kullanılan Beden Dilleri Nelerdir

Her toplumun sahip olduğu farklı bir kültürü ve farklı bir dili vardır. Bu duruma rağmen evrensel olarak kullanılan ortak beden dili aynı olmaktadır. Beden dili, insanların herhangi bir şey anlatmak istedikleri zaman, bunu sözle değil bedenini hareket ettirerek anlatması anlamına gelmektedir. Peki her kültürün ortak beden dili aynı ise beden dilleri farklı kültürlere göre nasıl farklılıklar göstermektedir. Bu ve bunun gibi bir takım soruların cevabını ve bu konuya ilişkin çok daha fazlasını, sizin için yazmış olduğumuz Farklı Kültürlerde Kullanılan Beden Dilleri Nelerdir adlı yazımızdan elde edebilirsiniz.

Her insanın beden dili, vücut harekerleri ile gerçekleşir. Bazı beden dili hareketleri bazı kültürlerde farklı anlamlara gelebilirken, bazı kültürlerde de bambaşka bir anlama hatta tam tersi bir anlama da gelebilmektedir. Bu beden dillerinin nasıl anlama geldiklerini örnekler ile gelin birlikte inceleyelim.

Örneğin, Türkiye’de beğenilen bir yemeğin çok güzel olduğu anlatılmak için kullanılan, avuç altta olacak şekilde beş parmağın üst kısımda birleştirilerek yapılan hareket çok lezzetli olmuş anlamına gelmektedir. Bu hareket İtalya’da ise rezalet anlamına gelmektedir.

Çene sıvazlamak ise genel olarak içinde bulunulan bir durumdan sıkılmış olunduğunu ifade eder. Türkiye’de de bu hareket aynı anlama gelmektedir. Burna dokunmak ise Avrupa ülkelerinde bir insandan hoşlanıldığına işaret etmekte olup, Türkiye’de herhangi bir anlama gelmemektedir. El sallama ise dünyanın hemen her yerinde selamlaşma anında kullanılan bir hareket olmasına rağmen, Türkiye’de hoşça kal anlamına gelmektedir.

Farklı Kültürlerde Kullanılan Beden Dilleri Nelerdirb Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmına Yazarak Bize İletebilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz