Falaka Özeti Kısaca

Falaka özeti Ahmet Rasim kısa hakkında bilgi kısaca bilgi hikaye falaka özeti kısaca aktaracağız.

Kahramanımız ve arkadaşları her sabah okula gitmektedir. Kahramanın gözünde okul çok güzel bir yerdir. Öyle ki okula giden yolu bile uzun bir betimlemeyle anlatmaktadır. Okuldaki hocalarının ismi Abdurrahman Çelebi’dir. Kahramanımız ve arkadaşları Abdurrahman Çelebi’nin eşeğini çok sevmektedirler. Onun için evlerinden türlü otlar getirmektedirler ve yemesini seyretmektedirler. Bu eşeğe su vermek veya tımar etmek ise bir ayrıcalık olarak görülmektedir. Çünkü sadece Abdurrahman Çelebi’ye yaranabilenler bununla ödüllendirilirdi.

Hocanın rahlesinde ise ağır bir falaka vardı. Kahramanımızla birlikte 40 arkadaş bu falakadan korkarlardı. Kız öğrencilerden ayrılalı ancak birkaç ay olmuştu. Erkek öğrenciler artık bu duruma alışmış tüm dersleri böyle işliyorlardı. Fakat tüm dersleri sıkıcı buluyorlardı. Hocadan pek haz etmezlerdi. Çarşı Camii’ni süpüren kalfayı daha genç gören öğrenciler onun kendilerine abur cubur satmasından sebep onu çok severlerdi.

Kahramanımız en büyük zevklerinden birinin falaka tutmak olduğunu söylüyor. Gönen’den geldiklerinden beri her gün okula gidiyor ve falaka tutuyor. Bir gün setre pantolonu olan asık suratlı bir adam ile Hakim Efendi birlikte okula geliyor ve kahramanımız endişeleniyor.

Falaka Özeti Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

31 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.