Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Ev Ekonomisi Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Ev Ekonomisi bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Ev Ekonomisi Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Ev Ekonomisi Bölümü Tanıtımı:

Özellikle kırsal yöredeki ailelere, mevcut kaynak ve imkanlar daha iyi kullanarak ekonomik düzeylerine uygun bir hayat sürmeleri, tarım yapılmayan aylarda boş kalan işgücünden yararlanmaları ile ilgili konuları; ekonomik, sosyal , psikolojik, fiziksel yönleriyle ele alarak onlara yardımcı olacak elemanları yetiştirme ile ilgili eğitim yapılır. Başta Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olmak üzere bu alanlarda hizmet veren özel kuruluşlarda ve kamu kuruluşlarında çalışılabilir.

Programın Amacı: Ev ekonomisi programının amacı, tüm ailelerin ve özellikle kırsal yöredekilerin mevcut kaynak ve olanakları daha iyi kullanarak ekonomik düzeylerine uygun bir yaşam sağlamaları; kırsal yörede, tarım yapılmayan aylarda, boş kalan işgücünden yararlanmaları ile ilgili konuları ekonomik, psikolojik, sosyal, fiziksel, hijyenik ve estetik yönleriyle ele alarak onlara yardımcı olacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Ev ekonomisi programında kimya, matematik, anatomi ve fizyoloji gibi temel fen ve ekonomi, sosyoloji, eğitim psikolojisi gibi sosyal bilim dersleri ile gıda teknolojisi, kırsal çevre sorunları, aile sağlığı ve ilk yardım, köy el sanatları, okul öncesi eğitim, giyim ve tekstil, hastalıklarda diyet gibi meslek dersleri okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Ev ekonomisi bölümüne girecek bir kimsenin dinamik, insanlarla çalışmayı seven ve objektif olmasının yanı sıra akılcı karar verebilme, orijinal yöntemler geliştirebilme gibi yöneticilik yeteneklerine sahip olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Ev ekonomisi bölümünden mezun olanlar “Ev Ekonomisti” ünvanıyla çalışırlar. Ev ekonomisti daha çok kırsal bölgelerde, insanları kaynakların daha iyi kullanılması konusunda aydınlatırlar; hastane, kreş, otel, huzurevi gibi kuruluşlarda modern işletmecilikte önemli bir yeri olan kurum idareciliği; toplum kalkınmasına ve halk sağlığına yönelik araştırma ve inceleme yapan özel ve kamu kuruluşları ile örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ev idaresi ve aile ekonomisi alanında eğitim verirler.

Çalışma Alanları: Ev ekonomisi bölümü mezunları başta Tarım Bakanlığı olmak üzere yukarıda belirtilen alanlarda hizmet veren özel ve kamu kuruluşlarında çalışmaktadırlar. Bu programı bitirenlerden öğretmenlik sertifikası almış olanlar orta dereceli okullarda veya halk eğitim merkezlerinde ev ekonomisi öğretmeni olarak çalışabilirler.

Ev Ekonomisi Nedir, Ev Ekonomisi Ne İş Yapar, Ev Ekonomisi Maaşları, Ev Ekonomisi İş İmkanları, Ev Ekonomisi İş Çalışma Alanları, Ev Ekonomisi Mesleği Hakkında Bilgiler, Ev Ekonomisi Bölümünün Geleceği, Ev Ekonomisi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Ev Ekonomisi Bölümü Tercih Edilir mi, Ev Ekonomisi Tanıtımı, Ev Ekonomisi Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Ev Ekonomisi Mezunları Ne İş Yaparlar , Ev Ekonomisi Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Ev Ekonomisi İş Bulma Durumu

> Ev Ekonomisi Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. rüçhan dedi ki:

    ev ekonomisi ziraat meslek lisesi mezunuyum.2 yıllık tarım ön lisans bitirdim üniversite sınavına girdim hangi puan türü ile alıyor ben kamuda çalışıyorum puanı ne kadar bitirince faydası olurmu uzaktan eğitim imkanı varmı yada derslere sürekli katılmak gerekirmi?Teşekkürler

  2. pelin taşkın dedi ki:

    2002 Ankara üniversitesi Ev ekonomisi mezunuyum.Okulu bitirdikten sonra Çocuk gelişimi ve eğitiminde master yaptım. Anaokulu açmak ve sorumlu müdür olmak için bunlar yeterli midir?

Yorum Yaz