Etik Olan ve Olmayan Davranışlar Güven Duygumuzu Nasıl Etkiler

Her toplumu kendisine özgü değer yargıları vardır ve o toplumda yaşayan bireyler o toplumun değer yargılarına ters düşen durumları kabul etmezler. Bu yazımızda etik olan ve olmayan davranışlar güven duygumuzu nasıl etkiler kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Toplum tarafından kabul edilen ve onaylanan davranışlara “etik davranışlar” adı verilmektedir. Dolayısıyla da etik davranışlar sergileyen insanlar toplum tarafından kabul edilir ve onaylanır ve böylece etik davranışlar sergileyen insanlar toplum tarafından da saygı görür.

Etik davranan bir kişinin toplum tarafından kabul edilmesi ve saygı görmesi sonucunda kişinin kendisine olan saygısı şekillenir ve bu özsaygı artar. Bireyler kendisine daha fazla güvenerek özgüvenini de geliştirmiş olur ve toplum içine özgüveni tam olan, kendisine güvenen bireyler olarak çıkarlar.

Toplum tarafından onaylanmayan ve kabul edilmeeyn davranışlar ise etik olmayan davranışlardır ve bu etik olmayan davranışlar toplumun değer yargılarına ters düşen hal ve hareketlerdir. Bu nedenle de etik olmayan davranışlar sergileyen insanlar toplum içinde hoş görülmezler ve toplumda kabul edilmezler.

Etik olmayan davranışlar ile toplum içinde yerini alan bireyler toplumdan sürekli dışlanırlar ve saygı görmezler bu durum sonucunda da bu bireylerin kendilerine olan saygıları ile birlikte özgüvenleri de bitmeye başlar ve bu bireyler güven duygusu eksik bireyler olarak toplum içinde sönük bireyler olarak görülürler.

Etik Olan ve Olmayan Davranışlar Güven Duygusunu Nasıl Etkiler Konulu Yazımız Hakkındaki Görüşlerinizi ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.