Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Enzimlerin Çalışmasına Etki Eden Faktörler

Enzimlerin çalışmasını etkileyen faktörler, enzimlerin çalışmasına etki eden faktörler nelerdir kısaca açıklayalım.

Enzimlerin protein ağırlıklı yapılardan oluşan ve tepkimeleri düzenleyen maddelerdir. Enzimler sayesinde tepkimeler daha hızlı gerçekleşir. Enzimlerin çalışmasını da etkileyen bazı ögeler vardır. Enzimin tanımından başlayarak enzim çalışmasına etki eden ögeleri anlatacağız.

Enzim kimyasal tepkimeleri hızlandıran bir maddedir. Pek çok enzim çeşidi vardır ve genelde protein ağırlıklı bir yapısı vardır. Proteinin dışında da bazı vitamin ya da mineraller yapısına katılabilir. Enzimler organik bileşiklerdir, bol miktarda karbon atomu içerir.

enzimler

Sıcaklık

Enzimler protein yapıda olduğu için sıcaklığa karşı hassastırlar. Her enzimin en iyi çalıştığı bir sıcaklık değeri vardır. Bu sıcaklıkta enzimler en etkin şekilde faaliyet gösterir ve bu sıcaklığa optimum sıcaklık adı verilir. Ayrıca enzimler uç sıcaklık değerlerinde de çalışmaz hale gelir. Protein yapıda olduğu için yüksek sıcaklıkta geri dönüşümsüz olarak bozulur. Çok düşük sıcaklıklarda da çalışmaz ancak protein yapı için bir problem oluşturmadığı için normal sıcaklıklara döndüğünde yeniden çalışır hale gelir.

pH

Enzimler ortamın asidik ya da alkali özellikte olmasından da çok etkilenirler. Sıcaklık için de olduğu gibi enzim faaliyetlerinin en uygun olduğu pH optimum pH’tır. Çok aşırı olmayan bazik pH değerleri enzimlerin daha iyi çalıştığı pH değerleridir. Çok yüksek ve çok düşük pH değerlerinde enzimler denatüre olur yani bozulur.

Enzim/Substrat Derişimi 

Saydığımız diğer iki şartın mükemmel olduğu durumlarda bile enzim çalışmalarını etkileyen başka faktörler vardır. Bunlardan biri ortamdaki enzim konsantrasyonu ve enzime oranla ortamda bulunan substrat miktarıdır.

Kimyasal Maddeler ve Suyun Etkisi

Enzimlerin çalışması için olmazsa olmaz koşullardan biri de suyun varlığıdır. Enzimlerin çalıştığı ortamın su oranı en az %15 olmalıdır. Protein yapıda oldukları için su olmadan çalışmaları çok zordur. Ayrıca bazı kimyasallar da enzim çalışmasını olumlu ya da olumsuz açıdan etkiler.

Enzimlerin Görevleri

-Vücut için gerekli reaksiyonlarda yeterli hıza ulaşılmasını sağlamak ve vücut faaliyetlerini kesintisiz devam ettirmek.

-Reaksiyonun başlayabilmesi için ulaşılması gereken aktivasyon enerjisini aşağı çekmek.

-Reaksiyonu düzenleyerek oluşabilecek bir olumsuzluğun önüne geçmek.

Enzimlerin Çalışmasına Etki Eden Faktörler Hakkında Yorum ve Sorularınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yağız dedi ki:

    fena sayılmaz

  2. mehmet dedi ki:

    hiçbir işime yaramadı bi düzgün açıklayın !!!

  3. Sema Arslan dedi ki:

    Merhabalar,enzimlerin çalışmasına etki eden faktörler bu kadar mı?

Yorum Yaz