Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Ensar ve Muhacir Nedir

Bu sayfamızda ensar ve muhacir nedir sorusunun cevabını vererek ensar ve muhacirin tanımı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Mekke’den Medine’ye dinleri ve inançları uğruna göç eden Müslümanlara muhacir adı verilmektedir. Mekkeli Müslümanlara yardım eden Medineli Müslümanlara ise ensar denir. Ensar ve Muhacir arasında Hz. Muhammet tarafından ilan edilmiş bir kardeşlik bulunmaktadır. Bu iki gruptaki insanlar da Peygamberimiz tarafından ilan edilen bu kardeşliği hakkı ile uygulamışlar ve sürdürmüşlerdir.

Ensar sözcüğü kelime olarak yardımcılar, yardım edenler anlamına gelmektedir. Hicret olayı ile ilgili olarak ensar kelimesi bir topluluğun adı haline gelmiştir. Ensar adı verilen bu grup Mekke’den Medine’ye göç eden gruba yardım etmiş ve bu kişiler Kuran-ı Kerim’de de işaret edilmiştir. Bu kişiler Medine’ye göç eden Müslümanlara evlerini açmış, Hatta düşman saldırılarına uğramayı bile göze almışlardır. Bu kişiler başlangıçta düşmanlarına hiçbir karşılık vermeden ölümü seve seve göze almış, savaşmaları için indirilen ayet ile birlikte de İslam dini için mücadele etmişlerdir.

Ensar ve Muhacir Ne Demektir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. edanur dedi ki:

    sizin sayenizde ödevimi kolayca yaptım teşekkür ederım:)

Yorum Yaz