Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Tanıtımı:

Bu program endüstride üretilmesi düşünülen herhangi bir metanın hangi maddeden yapılacağını, kullanılış özelliklerini, estetik özelliklerini araştırabilen ve kamuoyunun beğenisini tüplayabilmek için araştırmalar yapan ve üretime her yönde katkıda bulunan elemanları yetiştirmeyi amaçlar. Mezunlar tasarımcı olarak kamu sektörüne ve özel sektöre ait işletmelerde iş bulabildikleri gibi özel tasarım büroları da kurabilirler.

Programın Amacı: Endüstri ürünleri tasarımı programı, endüstride üretilmesi düşünülen herhangi bir eşyanın biçiminin nasıl olması, nasıl bir maddeden ne gibi bir süreçle üretileceğinin kullanışlılık, estetik vb. yönler gözönüne alınarak belirlenmesi hususunda eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Endüstri ürünleri tasarım programında matematik, tasarı geometri, fizik, endüstriyel desen gibi dersler verilir. Daha sonraki yıllarda ise, malzemeler, statik, dinamik, ekonomi, sanat tarihi, psikoloji vb. dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Endüstri ürünleri tasarımı programına girmek için üstün bir akademik yeteneğin yanı sıra, özellikle matematik, fizik gibi temel fen derslerinde olduğu kadar, sosyoloji, psikoloji, sanat tarihi gibi sosyal derslerde de başarılı olmak, yaratıcı ve sistematik bir düşünce yapısına ve tasarlananları iki boyutlu çizim ve üç boyutlu nesneler haline dönüştürecek yeteneklere (uzaysal yeteneğe) sahip olmak gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bu programdan mezun olanlara “Endüstri Tasarımcı” ünvanı verilir. Endüstri tasarımcısı çalıştığı kurumda üretilecek ürünlerin tasarımını yapar.

Çalışma Alanları:: Endüstri tasarımcıları, özel ya da kamuya ait üretim kuruluşlarında tasarımcı olarak alışabilecekleri gibi, özel tasarım büroları kurarak endüstriye hizmet verebilirler ve danışmanlık yapabilirler.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Nedir, Endüstri Ürünleri Tasarımı Ne İş Yapar, Endüstri Ürünleri Tasarımı Maaşları, Endüstri Ürünleri Tasarımı İş İmkanları, Endüstri Ürünleri Tasarımı İş Çalışma Alanları, Endüstri Ürünleri Tasarımı Mesleği Hakkında Bilgiler, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünün Geleceği, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Tercih Edilir mi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Tanıtımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Mezunları Ne İş Yaparlar , Endüstri Ürünleri Tasarımı Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Endüstri Ürünleri Tasarımı İş Bulma Durumu

> Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Sedanur dedi ki:

  endüstri ürünleri tasarımı dersleri aldıktan sonra kendimi moda sektöründe geliştirebilir miyim? okullarda buna uygun bir eğitim veriliyor mu?

 2. Sonunakadarfizik dedi ki:

  Bilecik şeyh edebali üniversitesinde bu adı geçen bölümü okumaktayım. Özel bir ilginiz yoksa kesinlikle yazmayın. İlk haftada sıkmaya başlıyorlar. Eli kırma (alıştırma) adı altında imkansız her hafta farklı şekilde birbirini takip eden ödevler, hafta boyunca 5-6 saatlik uykuyla ayak kalmaya çalışmalar… Ödev yapmak için yapılan masraflar 300 tl yi geçmiş durumda. Okulun 6.haftasındayım 1. sınıfım ve asıl ait olduğum bölüme, fiziğe geçmeyi düşünüyorum. Uzak durulması gereken bir bölüm.

  1. Elif dedi ki:

   Her mesleği okurken zor aşamalardan geçiliyor.Bence mesele kişinin mesleğe uygun olup olmadığı.

  2. Esin dedi ki:

   Bir şey deyim kuzenim fizik okudu şimdi hastanede calisıyor muhasebe işinde eğer okulu sevmediysen bırak git okuma ciddi diyorum,psikolojisi bozuk verdiği emek sonucunda mutsuzluk kazanmaktaysa katbe kat iyidir ben takı tasarımı okudum şimdi endüstri
   Tasarım ı ile calişmaya calisıyorum,keşke bu tasarım işine hiç girmeseydim tasarımcılık gerçeği şudur ki bataklık gibidir debelendikçe batarsın

 3. Eda dedi ki:

  Bu bolume tmden girilmesi imkansiz mi yani

  1. Ümit dedi ki:

   evet imkansız mf-4 öğrencileri alınıyor eda

 4. merve dedi ki:

  endüstri mühendisliği ve endüstri ürünleri tasarımı bölümleri arasında kararsız kaldım sizce hangisini seçmeliyim

 5. çağlar dedi ki:

  endüstri ürünleri tasarımının önlisans programını kazandım. hacettepe . okuyacağım fakülteyi bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 6. mustafa dedi ki:

  biz türküz

  1. can dedi ki:

   eyvallah Türküz de bunun konumuzla ne alakası var mustafa bey ??

Yorum Yaz