Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Emin Barın Kimdir- Eserleri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Emin Barın Kimdir- Eserleri

Emin Barın Kimdir, Emin Barın Eserleri, Emin Barın Hayatı Hakkında Kısaca

Emin Barın (d. 2 Haziran 1913, Bolu – ö. 29 Aralık 1987, İstanbul), eski hat sanatına yeni bir anlayış ve yorum getiren Türk hattat ve cilt sanatçısı.

Hattat ve cilt sanatçısı Hafız Mehmed Tevfik Efendi’nin oğludur. Yedi yaşınday­ken babasından hat öğrenmeye başladı. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra İs­tanbul’a gitti. 1932’de İstanbul Muallim Mektebi’ni, 1936’da Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü bitirdi. Kamil Akdik ve Necmeddin Okyay’dan hat dersleri aldı. 1937’de hat ve cilt alanında uzmanlık yapmak için Almanya’ya gönderildi. Oraday­ken hazırladığı Olimpiyat kitabı ile Hamburg Kitap Sergisi’nde birincilik ödülünü kazandı. 1939’da Leipzig’deki Kitapçılık ve Sanat Akademisi’ne girerek Prof. Thieman ve Prof. Spemann’dan yazı, Prof. Wiemeler’den kitap ciltçiliği dersleri aldı.

1943’te Türkiye’ye dönen Barın, İstan­bul Güzel Sanatlar Akademisi’nde bir hat ve cilt sergisi açtıktan sonra, Dekoratif Sanatlar Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. 1958’de Fatih Divanı kitap cildiyle Uluslar­arası Brüksel Sergisi’nde birincilik ödülü kazandı. 1969’da Gülbenkyan Vakfı’nın çağnhsı olarak gittiği Lizbon’da su baskı­nından zarar gören bazı Türk-İslam yapıtlarının restorasyonunda çalıştı. 1977’de Dub­lin Sanat Akademisi’nde, 1983’te Paris’te UNESCO Genel Merkezi’nde, 1985’te Münster’de hat sergisi, 1986’da İslam Kül­tür Merkezi’nde ikinci kez cilt sergisi açtı. 1983’te emekliye ayrılan Barın 1984’te “Ya Rahim” adlı yapıtıyla Türkiye İş Bankası Süsleme Büyük Ödülü’nü kazandı.

Latin alfabesiyle sayısız diploma, berat ve aralarında Anıtkabir’in yazılarının da bu­lunduğu birçok yazıt yazan Barın, daha önce Kâmil Akdik ve Necmeddin Okyay’ dan aldığı derslerden de yararlanarak 1965’te hattatlığa döndü. Özellikle kûfi yazıda yeni yorumlarla güzel yapıtlar verdi. Kûfiden başka celi divani yazı üzerinde çalıştı. Serbest anlayışa dayanarak yaptığı çalışmalarla da dikkati çekti. Çalışmalannı kendi cilt ve hat atölyesinde sürdürmüş olan Bann’ın 200’ü aşkın yapıtı vardır. Yapıtları ölümünden sonra atölyesinin bir katında bir araya toplanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781