Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Eleştiri Nedir

Bu sayfamızda eleştiri nedir sorusunun cevabını vererek eleştiri türünün özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bir eseri ya da sanatçıyı araştırıp inceleyerek, eser ve yazarın olumlu veya olumsuz yönlerini ortaya koymak için yazılan düşünce yazılarına eleştiri adı verilmektedir. Eleştiride eser veya yazarın sadece eksik yönlerini değil üstün yönlerini de göstermek gerekmektedir. Eleştiri yapan ya da eleştiri yazısı yazan kimseye eleştirmen adı verilmektedir.

Kişinin kendi kendisini eleştirdiği yazılara özeleştiri adı verilmektedir. İyi bir eleştirmen, eleştirdiği eseri ve sanatçıyı bütün yönleri ile inceleyip değerlendirmektedir. Önyargılı değildir. Dikkatli, tarafsız ve dürüsttür. Eleştirisine duygularını katmaz, amacı sanatçıya ve topluma yol göstermektir. Değerlendirmelerini örneklerle ve belgeler ile ortaya koymaktadır, yıkıcı değil yapıcı olmaya çalışmaktadır. Eleştirisini plana uygun şekilde gerçekleştirmektedir.

Eleştiri, kişiye, sanatçıya ya da topluma yönelik yapılabilmektedir. Sanatçıya yönelik eleştirilerde sanatçıdan hareketle eserin eleştirilmesi söz konusu olmaktadır. Türk edebiyatındaki ilk eleştiri Tanzimat döneminde Namık Kemal tarafından kaleme alınmıştır.

Eleştiri Türü Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz