Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Ekosistemde Su Döngüsü Nedir

su-dongusuYeryüzünde sayılamayacak kadar çok canlı vardır ve bu canlılar birbirlerine bağlantılı olarak, yapılarına uygun olan yerlerde yaşarlar.

Canlıların yaşamasında tabi ki göz ardı edilemez bir etkende ekosistemdir. Ekosistemde meydana gelen olaylar ve döngüler canlıları yakından yani birebir etkilemektedir.

Canlılar için son derece önemli olan ekosistem döngüsü de ekosistemin bir parçasıdır ve sürekli aynı şeklide meydana gelerek ekosistemin devamını sağlamaktadır.

Peki ekosistemde su döngüsü nedir?

Ekosistemdeki su döngüsü buharlaşma ve yoğunlaşma olarak iki fiziksel kurala dayalı olan bir durumdur. Yeryüzünde var olan sular, aşırı sıcaklıktan dolayı buharlaşır ve gaz haline gelir ve bu su buharı gökyüzüne çıkar ve bulutlarda gizlenir. Bu ısı alarak buharlaşan su, gökyüzünde soğuk hava akımları ile karşılaştığında soğukluğun derecesine göre su buharı katılaşmaya başlar ve bu su buharı yeryüzüne tekrar yağmur ya da kar olarak iner.

Ayrıca ekosistemde su döngüsünde soğuk hava akımları ile karşılaşarak yeryüzüne yağmur ya da kar olarak inen su buharları yeryüzünde karalara ve sulara düşerken aynı zamanda karalardan süzülerek yeraltı sularına da eklenebilmektedir. Bu suyun atmosferden geçmesindeki en büyük etken; doğada bulunan hayvanların ve bitkilerin terleyerek ya da solunum yaparak su buharı vermesidir.

Ekosistemde Su Döngüsü Nasıl Gerçekleşir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Sorularınızı ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz