Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Ekonomik Gelişmişliğin Göstergeleri Nelerdir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Ekonomik Gelişmişliğin Göstergeleri Nelerdir

22Devletlerin özellikle siyasi varlığını devam ettirebilmesi ve vatandaşlarına yönelik görev ve sorumluluklarını hakkıyla yerine getirebilmesi için ekonomik gelişmişlik her devlet için büyük önem taşımaktadır.

Bir ülkede bulunan faaliyetler, çalışma planları ve gelirleri aynı zamanda o ülkenin ekonomik faaliyetleridir ve bir ülkenin ekonomik açıdan gelişmesi ve güçlenmesi aynı zamanda o ülkenin ekonomisini yapılandıran tüm faaliyetler ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle de bir ülkenin ekonomik gelişmişliğini o ülkenin çalışma planları ve gelir verilerine bakarak saptamak mümkündür.

İşte Bir Devletin Ekonomik Gelişmişliğini Ortaya Koyan Unsurlar:

  • Teknoloji: Bir ülkede oluşan bilgi birikimi ve dolayısıyla da bilim ve teknoloji o ülkenin gelişmişlik düzeyini yakından etkilemektedir. Çünkü bir ülkenin teknolojisi ne kadar gelişmiş ise o ülke o kadar gelişmişlik seviyesi göstermektedir. Çünkü teknoloji aynı zamanda sanayileşmeyi etkiler ve bununla birlikte dış ülkelerle yapılan ithalat ve ihracat faaliyetleri daha da artar.
  • Sanayi: Ülkede yapılmakta olan üretimler sanayi tesislerinde yapılmaktadır. Dolayısıyla bir ülkenin ekonomik açıdan güçlenmesi ve yükselmesi de o ülkede yapılan sanayi üretimleri ile mümkündür. Çünkü bir ülke sanayisini ne kadar geliştirip üretim faaliyetlerinde bulunursa o kadar gelişme gösterir.
  • Sağlık: Tıp dünyasındaki gelişmeler tüm insanlığı dolayısıyla da ülkeleri yakından ilgilendirir. Bu nedenle de tıp alanında yapılan yenilikler ve meydana gelen gelişmeler de gelişmişlik düzeyini gösteren unsurlardan birisidir.
  • Eğitim: Bir ülkenin gelişmişlik derecesini gösteren en önemli unsurlardan birisi de eğitimdir. Çünkü bir ülke vatandaşlarının eğitimine ne kadar önem veriyor ise ve bir ülkede ne kadar eğitimli vatandaş var ise o ülke o kadar gelişme gösterecektir. Aynı zamanda bir ülke ne kadar gelişmiş ise vatandaşlarına sağladığı eğitim olanakları da o kadar iyi olacaktır.

Ekonomik Faaliyetler Ülkelerin Gelişmişliğini Nasıl Etkiler Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781