Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Ne Demek

indirTürkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik bir devlettir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Türkiye cumhuriyetini kurup bu hale getirebilmek için bir çok ülke ile düşmanları yurdumuzdan atabilmek için çabalamıştır, savaşmıştır ve bir çok fedakarlık sonucunda Türk milletini bağımsız bir devlet haline getirmiştir.

Demokrasiyi ülkemize getiren ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile ülkenin kaderini yine millete bağlamıştır ve en yüksek sözün yine milletin sözü olduğunu ifade etmiştir.

Halkın devlet üzerine sahip olduğu hak ve yetkiler bütününe “Egemenlik” adı verilmektedir. Uluslararası yani evrensel bir kavram olan egemenlik kavramı, aslında bir çok şeyi içinde barındırmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk; “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” diyerek devleti meydana getiren halkın devlet üzerinde hak ve yetkilere sahip olan en üst merci olduğunu vurgulamıştır.

Türkiye Devletine demokrasi yönetiminin getirilmesi ile birlikte vatandaşların her biri seçme ve seçilme hakkına sahip olarak aslında Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerinde en büyük söz hakkını eline almıştır.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve sonsuza kadar ilelebet böyle kalacaktır. Çünkü eğer bir ülkede millet olmazsa o ülke olmaz ya da bir ülkede milletin sesi susturulmaya çalışılırsa o ülke uzun ömürlü yaşayamaz o nedenle de egemenliğin millette olması demokrasinin temel gereğidir.

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünden Anladıklarınızı Yazınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Asuman dedi ki:

  sadece ve kısa yazılmış, Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Ne Demek süper beğendim, ödevim hemencecik bitti, tabi çalışkan olmam ayrı bir konu.

 2. Caner dedi ki:

  Yanlız bu söz Atatürke ait değil Jean jacque rousseau vatandaşlık makalesinde yazmıştır inanmayan yada direk yobaz diyen arkadaşlar araştırsınlar sonra ben yanlış biliyorsam bilgi verirler bılgıye açığım

 3. esma dedi ki:

  kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, egemenlik ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

  1. aişe dedi ki:

   bence kıskananlar çatlamasın

 4. Sosyal bilgiler dedi ki:

  Bence çok iyi anlatmış

 5. Anonim dedi ki:

  Egemenlik kayitsizcsartsiz……… demek . Yaniinsanin kendi kendini tekelden yonetmesi demektir oysaki biI yaratan yediren,iciren ve bir olan allahin bizim hayatimiza bir katkisi (egemenligi) olmamalimi idi . Oysaki en basit bir kumanda bile onun yaraticisi (ustasi)tarafindan nasil idare edilecegi da ta yapilisinda belirtilmistir binaen aleyh egmenlik kayitsiz sartsiz allahindir allahindir allahindir

  1. Berat dedi ki:

   Helal olsun gardaşim helall ❤️❤️

 6. erman dedi ki:

  Yani ulusu milletin kendisi yönetir, padişahlar değil.

 7. Cemrenaz dedi ki:

  Tebrikler Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Anlamı kısa ve güzel yani.

  1. Anonim dedi ki:

   Daha ne olsun ya zor mu yapalim

Yorum Yaz