Ege Bölgesinde Yetişen Meyveler

Ege bölgesinde yetişen meyve hakkında bilgi kısaca, Ege bölgesinde yetişen meyveler, Ege bölgesinde yetişen meyve sebzeler

Ege Bölgesi Türkiye’nin batısında yer alan bir coğrafi bölgedir. Denizle olan kıyısı en uzun bölge olması nedeniyle uzun sahil şeridi bulunmaktadır ve turizm bu nedenle çok gelişmiştir. Ayrıca turizmin gelişmesinde denizin ve toprağın nitelikleri de önem taşımaktadır. Kıyıları çok girintili çıkıntılı olduğu için denize kıyısının ne kadar fazla olduğu anlaşılamayabilir ancak kıyının uzunluğu Türkiye için de çok yarar sağlar.

Deniz etkisinden dolayı ılıman bir iklime sahiptir. Coğrafi olarak da geniş ovalara ve sulama imkanlarına sahip olan bu bölgemizde birçok tarım ürünü yetişmektedir. İncir, zeytin, üzüm, turunçgil, kiraz,elma üretimi Türkiye’nin diğer bölgelerine oranla çok daha fazladır. Bölgenin iç kesimlerindeki üretici ise deniz etkisinden uzaklaştıkça farklı tarım ürünleri yetiştirmeye başlamıştır. Yine burada meyve yetiştiriciliği yapılır. Tüm bu tarım ürünleri fazlasıyla üretildiğinden önce bölgenin ihtiyacı karşılanır, daha sonra da diğer bölgelere ve yurt dışına gönderilir.

ege-bolgesi

Ege Bölgesinde Yetişen Meyveler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.