Ege Bölgesinde Oynanan Halk Oyunu
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Ege Bölgesinde Oynanan Halk Oyunu

Ege Bölgesinde Oynanan Halk Oyunları

Zeybek, Ege Bölgesi oyunlarından en çok bilinenidir. Korkusuz, dürüst, girişken, ezilenin yanında olan ve adil insanlar olan Zeybeklerin oyunu olduğundan ismi Zeybektir. Bu kimseler bu sıfatlarıyla Kurtuluş Savaşı’nda da önemli roller almıştır.

Onur, haysiyet ve kahramanlığın temsili üzerine kurulu bir oyundur. İzleyenlerin üstünde böyle bir etki bırakmaya çalışan bu oyunlar genelde bilinen kahramanlık hikayelerini kapsamaktadırlar. Şahin ve Kartal hareketleri oyundaki figürlere yansımaktadır. Havaya atılan keskin bakış, kolların ve ayakların çekiliş tarzı bunun örnekleridir.

Ege Bölgesine ait olmasına rağmen Batı Anadolu’da da bu oyun sık sık oynanmaktadır. Batı Anadolu’dan kasıt Antalya, Isparta, Burdur, Afyon, Sakarya illerinin batısında kalan iller manasındadır.

Daha kıvrak oynanan zeybek Kadın Zeybek olarak geçer ve Erkek Zeybek yanında biraz daha yumuşaktır.

Tek kişi oynanabilmesi ve serbest bir şekli olması diğer halk oyunlarından en büyük farkıdır. Birden fazla kişi oynadığında uyum sıkıntısı yaşanabilmektedir. Böyle bir durumda daire şeklinde oynanır. Oyun figürleri elbette mevcuttur fakat oynayan kişinin yorumlamasının fazlalığı Zeybeği güzel kılan bir özelliktir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz