Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir

Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir

Duygusal zekanızın yüksek olmaması sizin suçunuz değildir.  Her insan aynı derecede duygusal zekaya sahip olamaz. Duygusal zeka kişinin yaşadığı çevreye göre gelişebilir. Aile, küçüklükte yaşanılan zor durumlar, mutluluk mutsuzluk gibi durumlar duygusal zekanın gelişiminde daha etkilidir.

Kendi duygularınızı daha iyi tanıyarak duygusal zekanızı geliştirebilirsiniz. İç iletişiminize önem verin. İnsanlarla konuşurken verdiğiniz tepkileri gözden geçirin.

Hayat tecrübelerinizden ders alın. Bir olay yaşadığınızda iletişim sorunlarında karşıdakilerde suç aramayın. Kendinizi eleştirin. Çevrenizi ve başkalarını gözlemleyin. Bu gözlemlerden ders çıkarın.

Psikolog gibi insani ilişkilerde daha profesyonel olan doktorlara başvurarak duygusal zekanızı geliştirebilirsiniz. Yardım almaktan utanmayın. Size gelen yardımları reddetmeyin, hepsini değerlendirin.

Önce dinlemeyi öğrenin. Daha sonra konuşun. Bir sorunu çözmek için öncelikle karşıdaki kişileri dinlemeniz gerekir. Dinlemeyi öğrenirseniz duygusal zekanızı geliştirebilirsiniz.

İlk tanıştığınız insanlarla hemen samimiyet kurmayın. Kimseyi bir günde tanıyamazsınız. İlişkilerinizin başlangıcında mutlaka mesafeli olun.

Dışarıdan görüp tanışmadığınız insanlara karşı önyargılı olmayın. Herkes hakkında iyi şeyler düşünün. Her insanın kötü özellikleri olduğu gibi mutlaka iyi özellikleri de vardır. İnsanların iyi özelliklerini ortaya çıkarın. İnsanların kötülüğünü değil iyiliğini isterseniz davranışlarınız bu yönde gelişecek ve diğer insanlara karşı pozitif elektrik vereceksiniz.

İlişkilerinizde maceracı olmayın. Güvenli yollardan düşün ve rasyonel hareket edin. İnsanlara güvenmeden önce o kişinin ne kadar güvenilir olduğunu düşünün.

Kendinizi karşınızdakinin yerine koyun. Siz onun yerinde olsaydınız ne yapardınız? Empati kurup düşünmek her zaman doğru olanıdır. Böylelikle karşınızdakine karşı davranışlarınız değişecek, bu da ilişkinizin daha samimi olmasını sağlayacaktır.

İnsani ilişkilerinizde sabırlı olun. Hiçbir şey bir gün içinde düzelmez. Her şeyin istediğiniz gibi olması için zaman ve emek harcamanız gerekir. Mükemmele ulaşmayı denemeyin. Hiçbir zaman mükemmele ulaşamazsınız. Çünkü mükemmel yoktur. Mükemmele yakın vardır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.