Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Dünya’nın İlk Atom Bombası Nereye Atılmıştır

Dünya’nın İlk Atom Bombası Nereye Atılmıştır ?

İlk atom bombası 6 Ağustos 1945 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri tarafından İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Japonya’nın Hiroşima kentine atılmıştır.

Sabah saat 08:15 sularında ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Enola Gay isimli bir savaş uçağından Little Boy adı verilen Uranyum 235 tipi bir atom bombası atıldı ve toplu bir katliam gerçekleştirildi. Daha sonra Nagazaki kentine de aynı bombadan atılmasıyla birlikte Dünya’nın ilk ve tek atom bombalı saldırısı gerçekleşmiş oldu. Ayrıca kayıtlara modern savaşlarda meydana gelen en büyük sivil katliam olarak da geçen saldırıda bir saat içinde 145 bin insan hayatını kaybetti.

Japonya 10 Temmuz 1945’te Sovyetler Birliği’ne bir Fumimaro Kanoe’yi elçi yollayarak müttefiklerle savaşın devam etmesini istedi. Ancak bir hafta sonra müttefik devletler Potsdam Konferansı’nı toplayarak Japonya’yı kayıtsız şartsız teslim olmaya çağırdı. Ancak Japon imparatoru Kantaro Suzuki demeçteki Japonya’da krallığın kaldırılmasıyla ilgili hükmü beğenmeyerek bunu kabul etmedi.

Bundan iki hafta sonra 9 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya 12 Ağustos’ta Nagazaki’ye atılan Fat Man isimli  atom bombalarıyla büyük katliam gerçekleşti ve yüzbinlerce insan hayatını kaybetti.

İlk Atom Bombası Nereye Atıldı Konusunda Bilgiler Aktardık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Burak dedi ki:

  ilk atom bombası Amerika’da New Mexico kentine atılmıştır. Ama bu bir deneme olduğu için, çok detaylarda verilmez bu bilgi.

 2. ebru dedi ki:

  çok güzel ellerinize sağlık ☺?☺? Ama atom bombası keşke hiç atılmasa :(

 3. Sanand dedi ki:

  Çok kötü

  1. yunus efe dedi ki:

   daha ne yapsın adam

 4. ibrahim dedi ki:

  Güzel açıklama

Yorum Yaz