Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Dünyada Görülen İklim Çeşitleri

Dünyada Görülen İklim Çeşitleri Nelerdir Kısaca

Dünyanın pek çok yerinde farklı farklı iklim özellikleri görülür. Yüzlerce kilometrelik geniş alanlarda yer kaplayan ve buralarda hakimiyet gösteren iklim gruplarına makroklima denir. Ayrıca iklimler genel olarak soğuk, sıcak ve ılıman iklim olarak 3 ana gruba ayrılmıştır.

Tabi ki bu ana gruplarda da değişik tipte ayrılmalar görülür. Sıcak iklimler ekvatoral iklim, tropikal iklim, muson iklimi ve çöl iklimi olmak üzere dörde ayrılmıştır. Bunlardan en sıcak olanı ekvatoral iklimdir ve 25 derecenin üzerinde bir sıcaklık hakimdir. Tropikal iklim  ve muson iklimlerinde ise sıcaklıklar sırasıyla ortalama 20 ve 10 derecenin üzerinde seyretmektedir.

Ilıman iklimler Akdeniz iklimi, okyanusal iklim, karasal iklim ve step iklimi olmak üzere dörde ayrılır. Bunlarda ayrı ayrı farklı iklimsel özellikler gösterirler. Okyanusal iklim altındaki bölgelerde en çok yağış sonbaharda en az yağış ise ilkbaharda görülür. Yıllık toplam yağışı 1500 mm civarında olan okyanusal iklimde genel olarak her mevsim yağış görülür.

Soğuk iklimler ise tundra iklimi ve kutup iklimi olarak ikiye ayrılır.Kutup iklimi tundra iklimine göre daha soğuktur ve 0 derecenin altındadır. Kutup iklimine göre nispeten daha sıcak olan tundra ikliminde ise sıcaklık 10 dereceyi geçemediği için toprak genelde buz altındadır.

Dünyada Görülen İklim Çeşitleri Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen İletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. NİSAN dedi ki:

    Çok güzel ve açıklayıcı bir şekilde yazmışsınız emeğinize sağlık.

  2. remzi dedi ki:

    çok güzel kısaca bir yazı öğrendim iklim çeşitşerini

Yorum Yaz