Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2018

Dünya Sağlık Günü İle İlgili Yazı

Dünya sağlık günü ile ilgili yazı hakkında bilgi kısaca

Her yıl nisan ayının 7. günü Dünya Sağlık Günü olarak kutlanır. Sağlık alanında yapılan araştırmalar sayesinde her gün yeni bilgiler ortaya çıkmaktadır. Bu bilgiler hem fiziksel hem de psikolojik sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle tüm dünya milletlerinde ruh sağlığı ve fiziksel sağlığın önemine dikkat çekmek için 7 Nisan günü Dünya Ruh Sağlığı günü olarak ilan edilmiştir.

Kişi beden sağlığı ve ruh sağlığı yerinde olduğu sürece sağlıklıdır. Bu iki faktörden herhangi birinde olumsuz yönde bir değişiklik olursa diğeri de aynı şekilde olumsuz etkilenmektedir. Her ne kadar bedensel sağlığa büyük önem verilse de aynı önemin ruh sağlığına verildiğini söylemek doğru olmaz. Şu anda 400 milyon civarında ruhsal problemle karşı karşıya olan insanlar gibi hiçbir ülkede hiçbir insanın ruh hastalıklarına karşı bağışıklığı yoktur. Ve dünya üzerinde çok yüksek bir rakam olan 400 milyon insan ruhsal nedenlerden dolayı bazı problemler yaşamaktadır. Bedensel bir rahatsızlıkla sağlık merkezlerine başvuran insanların dörtte birinde sorun ruh sağlığının bozulmasıdır. Ruh sağlığı ile ilgili problemler ve hastalıklar en gelişmiş ülkelerin bile problemidir, insanların günlük hayattaki işlevselliğini, mutluluğunu, verimini etkilemektedir. İşte verimlilik düşmeye başladığında kazalar baş gösterir ve bedensel sağlık da tehdit altına girer. Bu nedenle bir ülkedeki ruhsal problemlerden ülke ekonomisi de etkilenmektedir. Ruh hastalıkları bir an önce teşhis edilmeli ve tedavisi uygulanmalıdır.

Bunun yanında kişilerin ruh sağlığını korumak da en faydalı yaklaşımlardan biridir. Kişilerin ruh sağlığı bozulmadan önce birtakım koruyucu yaklaşımlar gösterilmelidir. Normal insanlara stres yönetimi, öfke kontrolü, iletişim becerileri , dayanıklılık eğitimleri, problemle başa çıkma eğitimleri gibi bazı yöntemler ile koruyucu teknikler uygulanmalıdır.

Tüm dünyada da olduğu gibi 7 Nisan Dünya Ruh Sağlığı gününde ülkemizde koruyucu ruh sağlığı çalışmaları yürütülmekte ve bunun önemi anlatılmaya çalışılmaktadır. Ruh sağlığı yerinde olmayan bir toplumun ilerlemesi söz konusu değildir ve böyle bir toplumun medeni hedeflere ulaşması söz konusu olmayacaktır.

Dünya Sağlık Günü İle İlgili Şiirler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz