Dünya Meteoroloji Günü

Dünya Meteoroloji Günü Hakkında Bilgi, Dünya Meteoroloji Günü İle İlgili Yazılar ve Şiirler

Dünya Meteoroloji Günü

( 23 Mart )

Atmosferde oluşan sıcaklık değişmelerini, rüzgar, yıldırım, yağmur, dolu, kar, fırtına gibi olayları inceleyen fizik dalına ve ha­va olayları ile ilgili tahminleri yapan hava bilgisine Meteoroloji de­nir.

Bu bilimle uğraşan insanlara meteorolog denir. Meteoroloji uzmanları uydular veya balonlar yardımıyla hava olaylarını in­celeyip gözlem yapar ve bu verilerden sonuçlar çıkarırlar.

dunyameteorolojigunu

Gözlemlere bakarak havanın olumsuz koşullarına karşı önlem alıp olumlu koşullarından yararlanırız.

Meteoroloji alanındaki ilk bilimsel çalışmalar 19. yüzyılda ya­pılmıştır, 1873 yılının Eylül ayında Viyana’da Uluslararası Meteoro­loji Kongresi toplanmıştır. Bu kongrede “Uluslararası Meteoroloji Komitesi” kurulmuştur. Böylece Meteoroloji örgütünün yapısı oluş­turulmaya başlanmıştır.

Su enerjisi kaynaklarının kullanımı, sağlık, ulaşım, haberleşme, şehirleşme, gıda güvenliği, askerî çalışmalar ve turizm çalışmaları hava, su ve iklim şartlarından etkilenmektedir, insanlık, iklim deği­şiklikleri ve buna bağlı olarak çölleşme tehlikesine karşı meteoro­loji hizmetlerinden daha detaylı yararlanmak istemektedir, Bu­nun nedeni olarak insan güvenliğini tehdit eden hava olaylarını önceden tahmin etmek, önlem almak ve etkilerini azaltmak iste­ği gösterilebilir,

23 Mart, Meteoroloji Günü olarak 1961 yılından itibaren çeşit­li etkinliklerle kutlanmaya başlanmıştır,

Okullarda öğrencilerin dikkatleri hava olaylarına, meteorolo­ji çalışmalarına çekilir. Meteoroloji çalışmalarının topluma yararla­rı anlatılır, Bilimsel çalışmalarla meteoroloji çalışmaları tanıtılır.

Dünya Meteoroloji Günü İle İlgili Şiir :

METEOROLOJİ

Her akşam evimize

Haberlerle konuk olup gelirsin.

Seli, fırtınayı, çığı,

Önceden haber verirsin.

Yağmuru, doluyu, karı,

Yelken açan bulutları,

Denizdeki dalgaları,

Haber verirsin bize.

Tahmin yaparsın her gün,

Yürürsün ışığında bilimin,

23 Mart mutlu günün,

Kutlu olsun ülkemize.

Vedat GÜNEŞ

Dünya Meteoroloji Günü ile ilgili yazı şiir ve Dünya Meteoroloji Günü ile ilgili bilgi hakkında yorumlarınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.