Doymamış Yağ Nedir

Doymamış yağlar nelerdir, doymamış yağ nedir kısaca

Günümüzde tıp alanında ve basında sürekli hayvansal yağların bitkisel olanlara göre çok daha tehlikeli olduğu söyleniyor. Söylenenlere göre bu hayvansal yağlar kalp ve damar sistemi üzerinde olumsuz etkiler yapıyor ve kanseri tetikliyor. Bu söylentiler yıllardır insanları çok etkilenmiştir ve hayvansal yağ tüketimi azaltılmıştır. Türkiye’de de eski zamanlar tüketimi çok yaygın olan tereyağı, kuyruk yağı ve yemeklere eklenen artık yağlar artık eskisi kadar çok kullanılmıyor. Bu konudaki kulaktan dolma sözleri doğrulamak için doymuş ve doymamış yağ ile ilgili bir kaç bilgi verelim:

Doymuş yağ:

Oda ısısında 25 derecede katı halde bulunun yağa denir. Hayvansal gıdalardan elde edilen veya bu gıdalarda bulunan yağlar doymuş yağ kategorisine girer. Bu yağlar yüksek sıcaklık derecelerine kadar ısıtıldıklarında bile katı kalabilirler. Örnek olarak tereyağı, kuyruk yağı, margarin bu grupta yer alır.

Doymamış yağ:

Oda ısısında sıvı olarak bulunurlar. Bedenimizin ihtiyacı olan esansiyel yağ asitlerinin başlıca kaynağı bunlardır. Doymamış yağlar oda ısısında sıvıdır ancak buzdolabı gibi soğuk bir yere konulduklarında biraz da olsa katılaşabilirler. Örnek olarak zeytin yağı, fındık, fıstık, kanola yağı, ayçiçeği yağı bu gruptadır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.