Dışsal Ekonomiler Nedir

Dışsal Ekonomiler Nedir, Dışsal Ekonomiler Hakkında Bilgi

Dışsal ekonomiler, iktisatta, bir etkinliğin, taraf olmayan ya da etkinliğin dışında kalan kesimler üzerindeki iyi ya da kötü etkileri. Dışsal ekonomiler, bir ekonomik etkinliğin toplumsal maliyetini ya da yararını belirtir.

Bir şirket yaptığı üretim sırasında suyu ya da havayı kirletirse, kirlenmiş havayı solu­mak ya da kirlenmiş suyu kullanmak zorun­da kalan insanlara verilen zarar dışsal ekonomi maliyetidir. Yeni yapılan bir par­kın çevredeki gayrimenkulun değerini artır­ması ise bir dışsal ekonomi yararıdır.

Dışsal ekonomiler doğrudan (parasal) ma­liyet ve yararlar da sağlayabilir. Doğrudan dışsal bir maliyet, üretim etkinliğinin he­men görülen sonucudur; havayı kirleten ve bu etkinliğin sonucunda doğan fazladan tıbbi bakım ve temizlik maliyetini ödeme­yen imalatçı örneğinde olduğu gibi, maliyet buna neden olan tarafça ödenmez. Eğer bir fabrikanın genişletilmesi tüketiciler için ürün maliyetini düşürürse, dışsal ekonomi parasal yarar olarak adlandırılır. Bu genişle­me aynı zamanda emek ve ürün maliyetleri­nin artışına da neden olabilir. Parasal dışsal ekonomiler mal ve hizmetlerin fiyatlarında imalatçıların ve tüketicilerin hesaba kattık­ları değişikliklere yol açar.

Bir ekonominin kaynaklarının çoğu, dışsal ekonomi maliyetleri tarafından tüketiliyor ve pek az kaynak dışsal ekonomi yararları sağlayan mallar için kullanılıyorsa, dışsal ekonomiler rekabetçi piyasaların optimum işlemesini engelleyebilir. İmalatçı dışsal ma­liyetleri hesaba katmazsa, ürün üretimin toplumsal maliyetinin altında fiyatlandırılabilir ve çıktı çok fazla olabilir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.