Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2021

Din ve Ahlak Arasındaki İlişki

 

din-olmazsa-ahlak-nasil-olurİslam dini insanlara yaşamlarını nasıl sürmeleri gerektiği konusunda yol gösteren bir dindir. Dinimizde kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’de de insanların yaşamları hakkında en ince ayrıntısı ile öğütler verilir ve insanlara nasıl yaşamaları gerektiği konusunda yol gösterilir.

Biz Müslümanlar yaşamımızın hemen hemen her alanında yol gösterici olarak mutlaka kendimize Kur’an-ı Kerim’i kılavuz ediniriz. Bu kılavuz ayrıca biz insanlara ahlaklı olmayı da öğütlemektedir. Öyle ki; toplum içinde güzel huyları ile örnek davranışlar sergileyen insanlar ahlaklı insanlar olmaktadır.

Bir insan ne kadar çok güzel huya sahip ise ve o insan toplum içinde ne kadar çok güzel, doğru ve örnek davranışlar sergiliyor ise o kadar ahlaklı bir kişidir. Bir insanın ahlakı aynı zamanda din ile de yakın ilişkili bir durumdur.

İslam dini insanlara yardımsever, ahlaklı, dürüst ve güvenilir olmayı emretmektedir. Bu nedenle de insanlar din ve ahlak çerçevesinde hal ve hareketlerini İslam dininin emrettiği şekilde sergilemektedirler bu sayede de insanlar ahlaklı birer insan olarak yaşamlarını devam ettirirler.

Kutsal kitabımız ve yol göstericimiz olan Kur’an-ı Kerim’de belirtilen ahlaki değerler aynı zamanda insanların toplum içindeki ilişkilerini de düzenlemektedir. Bu nedenle de insanlar toplum içinde sergilemiş oldukları davranışların ahlaki olup olmaması gibi durumlarda olumlu ya da olumsuz bir şekilde yargılanırlar.

Tüm bu nedenle de ahlak ve din birbirlerine sıkıca bağlıdır. Çünkü din beraberinde aynı zamanda insanlara güzel ahlakı da getirmektedir.

Din ve Ahlak Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz