Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Dil ile Alfabe Arasındaki İlişki Nedir

Bu sayfamızda dil ile alfabe arasındaki ilişki hakkında bilgi vererek dil ile alfabe arasındaki ilişki nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Dil bir milleti millet yapan en temel unsurlardan bir tanesidir. Dilini kaybetmiş olan bir milletin varlığını sürdürebilmesi de mümkün değildir. Alfabe ise bir dili yazıya aktarmak için kullanılan, harflerden oluşan şekillere verilen isimdir.

Her dilde kullanılan sesler ile kabul edilmiş olan alfabe arasında mutlaka bir uyum bulunmak zorundadır. Örneğin dilimizde 21 ünsüz 8 ünlü harf bulunmaktadır. Bu nedenle bizim kullanmış olduğumuz alfabede bu seslerin tümü karşılanmak zorundadır, aksi halde söylenmiş olan tüm sözlerin doğrudan ve eksiksiz şekilde yazıya aktarılabilmesi mümkün değildir.

Dil milletlerin varlık sembollerinden bir tanesi olduğundan kullanılan dil ve dolayısıyla da alfabe her zaman korunmak zorundadır. Unutmamak gerekir ki dilsiz kalmış olan bir millet artık başka milletlerin egemenliği altındadır yani bağımsızlığını kaybetmiş demektir.

Dil İle Alfabe Arasındaki Bağ Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz