Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Devrik Cümle Nedir Örnekler

Devrik cümle nedir? Devrik cümle niçin kullanılır? Devrik cümler nerelerde kullanılır? Devrik cümle ile ilgili örnekler nelerdir? Bunlar ve bunlar gibi bazı sorulara cevap bulmak ya da devrik cümle ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız, yayımladığımız bu çalışmayı okumanızı tavsiye etmekteyiz.

Kuralları bir cümlede yüklemin sonda olduğunu bilmekteyiz. Fakat bazı cümlelerde yüklem sonda olmak yerine, başta ya da ortada olmaktadır. Böyle cümlelere ise devrik cümle adı verilmektedir. Eğer yüklemin sonda olduğunu görürseniz, o cümlenin devrik cümle olmadığını anlarsınız. Çünkü devrik cümlede yüklem hiçbir zaman sonda olmaz. Eğer yüklem sonda olursa o zaman bu cümlenin devrik cümle olduğunu söyleyemeyiz.

Devrik cümle, insanlar tarafından gün içerisinde sık sık kullanılan bir cümle türüdür. Genellikle daha önceden kurmak istenilen cümle kafa kurulmamış ya da düşünülmemiş ise ortaya devrik cümle çıkabilmektedir. Devrik cümle, kurulduğu zaman insanların dikkatini de çekebilmektedir. Çünkü kurallı cümleler içeren konuşmalar kişilere çok sıradan gelebilir. Devrik cümle kullanılması, kişilerin dikkatini konuşmaya çekebilir. Bu sayede konuşmanın monotonluğu giderilmiş olur.

Devrik cümle kurmak istiyorsak, cümlenin yapısı ile pek de fazla ilgilenmeyiz. Çünkü devrik cümle kuralları bir cümle olmadığından dolayı, kurallara ihtiyaç duyulmaz.

Devrik Cümleler

İzlemek istemiyorum televizyon.

Sendin bana geçen gün küsen.

Söyle bana ne zaman geleceğini artık.

Kaybediyorum galiba ben bu oyunu.

Devrik Cümle Nedir Örnekler Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. yeşim dedi ki:

  harbiden çok iyi olmuş beğendim ödev bitmiş oldu sayenizde.

 2. Meryem dedi ki:

  Kalem aldı mert devrik cümle mi

  1. sema dedi ki:

   Devrik cümle demek.

 3. Anonim dedi ki:

  Teşekkür ederim🙋🙋🙋

  1. Anonim dedi ki:

   birşey değil

 4. Havin dedi ki:

  Teşekkürler arkadaşlar size kocaman bir teşekkür ediyorum, sayenizde ödevimi bitirmiş bulunmaktayım.

 5. hediye dedi ki:

  teşekkürler devrik cümle örneği lazımdı ödevimi bitirdim sayenizde harikasınız. :)

Yorum Yaz