Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2018

Devletin Temel Hak ve Özgürlüklerin Korunmasındaki Görevleri Nelerdir

Devletin temel hak ve özgürlüklerin korunmasındaki görevleri nelerdir hakkında bilgi kısaca

İnsanların eşitlikçi bir ortamda huzurlu, mutlu ve güven içinde yaşaması için gerekli kurallara temel hak ve özgürlükler adı verilir. İnsanların doğuştan sahip olduğu veya yer aldığı ülkeye bağlı olarak kazandığı hak ve özgürlükleri vardır. Esas olarak temel hak ve hürriyetler, insanların özgür olmasını sağlama amacı taşımaktadır.

Felsefi açıdan devlet kavramı irdelendiğinde, temel hak ve özgürlükleri güvence altına alan ve insanlara karşı eşit şekilde uygulayan bir organdır.

Devletin temel amacı insanların temel hak ve hürriyetlerini, can ve mal güvenliğini korumak, bunlara zarar vermek isteyenleri engellemek, bu konuda gerekli tedbirleri almaktır. Devlet bu hakları güvence altına alırken aynı zamanda kendisi de vatandaşlarının hak ve özgürlüklerine saygılı olmalıdır. Devlet insanlar arasında bir hakem gibidir. İnsanların temel hak ve özgürlüklerini korumak için çalışır ve bu kuralların ihlali yapıldığında insanları cezalandırır. İnsanlardan daha üst konumda bir otorite olarak devlet hiçbir hak ve özgürlüğü ezip geçecek kadar büyük bir güce sahip değildir. Bu hakları ihlal etmek ve kişilerin haklarına tecavüz etmektense doğru bir devlet insan hak ve özgürlüklerinin koruyucusu pozisyonunda olmalıdır. Bir vatandaşın başka bir vatandaşın haklarına zarar vermesi durumunda mağdur durumdaki kişinin arkasında olmalı ve insanların hak ve özgürlüklerinin teminatı olmalıdır. Bu teminatı yargı organları aracılığıyla ihlalleri cezalandırarak yapar. Devletin koyduğu kanunlar bu konuda caydırıcı rol üstlenir.

Devletin Temel Hak ve Özgürlüklerin Korunmasındaki Görevleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz