Destansı Anlatımın Özellikleri

Bu sayfamızda destansı anlatım nedir sorusunun cevabını vererek destansı anlatımın özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bir diğer adı epik anlatım olan destansı anlatımın en önemli konusu olağanüstü kahramanlıklardır. Bu metinlerde ulusların başından geçen ve onların hayatında derin izler bırakan savaş, göç, kahramanlık, kıtlık gibi konular anlatılmaktadır. Bu anlatımın merkezini genellikle destan dediğimiz tür oluşturmaktadır. Destanlar olağanüstü özellikler gösteren kahramanların, uluslarının hayatında önemli rol oynayacak davranışlarının anlatıldığı eserlerdir.

Bu anlatımda coşkulu ve yiğitçe bir söyleyiş hakimdir. Baştan basit gibi görünen bir olay sonradan çok önemli bir özellik kazanmakta ve destanın merkezine oturarak olayların gelişmesini sağlamaktadır. Olaylar genellikle çekirdek denilen ana olayın çevresinde şekillenmektedir.

Olayların biri biterken, diğer başlamakta; bu sebeple de metinlerde sürekli bir hareket bulunmaktadır. Cümlelerin yüklemleri çekimli fiillerden oluşmaktadır. Anlatılan olaylar da kahramanlar da abartılı bir şekilde dile getirilmektedir.

Bu anlatım türünde şiirsel anlatımdan da sıklıkla faydalanılmaktadır.

Destansı Anlatıma Örnekler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.