Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Destanların Özellikleri

Bu sayfamızda destan nedir sorusunun cevabını vererek destanların özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Toplumların başından geçen göç, savaş, afet gibi büyük olayların anlatıldığı eserlere destan adı verilmektedir. Edebiyatımızdaki doğal destanlar genellikle İslamiyet öncesi döneme denk gelmektedir.

Destanlarda genellikle toplumları derinden etkileyen olaylar konu edilmektedir.

Destan kahramanları toplumun kaderini değiştiren kahramanlıklar gösterirken; olağanüstü güçlere ve özelliklere de sahip olabilmektedir.

Her destan üç aşamadan meydana gelmektedir. Öncelikle bir olay gerçekleşmekte, bu olay ardından dilden dile dolaşarak ona yeni motifler eklenmektedir. Ardından ise bir ozan çıkarak bu destanı yazıya geçirmektedir. Ancak Türk destanları son aşamasını tamamlayamamış yani yazıya geçirilememiştir.

Destanlar halkın ortak ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple destanlar ait oldukları ulusların yaşayışları, gelenek ve görenekleri hakkında da bilgi vermektedir. Bu türün ilk şekillerinin manzum olduğu kabul edilmektedir.

Kimin tarafından yazıldığı belli olmayan destanlara doğal destan; kimin tarafından yazıldığı belli olan destanlara ise yapay destan adı verilmektedir.

Destan Türünün Özellikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz